Vítejte "U NÁS"

Rodinná vila čp. 22

Byla postavena v letech 1937 - 1938, zadavateli byli manželé Rudolf a Ilza Holznerovi, majitelé tkalcovny v Hronově.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Rodinná vila čp. 22

Sokolovna v Tyršových sadech

Budova stavěná v době světové hospodářské krize byla určena k sokolským účelům. Sportovní areál Sokola Hronov byl slavnostně otevřen 18. 7. 1935.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Sokolovna v Tyršových sadech

Tkalcovna Spiegler

Jelikož Hronovsko nebylo krajem vhodným pro zemědělství, zakládaly se tu textilní podniky. Tkalcovna firmy Spiegler a synové byla postavena v letech 1879 - 1880.

ilustra�n� foto: Tkalcovna Spiegler

Rodný dům Egona Hostovského

Rodný dům Egona Hostovského se nachází v ulici Egona Hostovského, téměř naproti místu, kde stávala rodná chaloupka spisovatele Josefa Čapka, která musela ustoupit novým potřebám doby.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Rodný dům Egona Hostovského

Rodný domek Josefa Čapka

Rodný domek malíře a spisovatele Josefa Čapka stával v Nádražní ulici nedaleko vlakového nádraží.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Rodný domek Josefa Čapka

Rodný domek Josefa Lamky

Tvůrce populárních animovaných seriálů pro děti, český výtvarník, scenárista, režisér a animátor - Josef Lamka - byl dalším z významných hronovských rodáků.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Rodný domek Josefa Lamky

Hotel U Mostu

Původně hostinec s nádherným secesním sálem stával v místě dnešního parčíku u mostu přes řeku Metuji. Budova byla zcela zničena požárem po hasičské taneční zábavě r. 1956.

ilustra�n� foto: Hotel U Mostu

Budova městské spořitelny

Dům byl postaven ve 40. letech 20. století. V roce 1939 byl ke spořitelně přistavěn nájemní dům. Obě budovy tvoří v Husově ulici harmonický celek.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Budova městské spořitelny

Mistrova lavička

Dřevěná lavička, na které sedával spisovatel Alois Jirásek, byla umístěna v blízkosti kamenného pískovcového kříže z druhé pol. 19. stol.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Mistrova lavička

Hrob Aloise Jiráska

Zde odpočívá jeden z nejznámějších hronovských rodáků - spisovatel Alois Jirásek.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Hrob Aloise Jiráska

Araukarit

Největší ze zkamenělých kusů stromů stojí v Hronově u cesty pod hronovskou zvonicí.

ilustra�n� foto: Araukarit

Stará dřevěná škola

Dřevěná škola byla postavena v roce 1688, stála na stráni, vpravo od hronovské fary. Přečkala dvě století a jako velice sešlá byla v roce 1868 zbořena.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Stará dřevěná škola

Starý hřbitov

Starý hřbitov se nachází za kostelem Všech svatých.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Starý hřbitov

Socha sv. Václava

Uprostřed náměstí stojí mariánské barokní sousoší z roku 1725. Na centrálním sloupu je umístěna barokní socha Panny Marie s děťátkem. Níže na podstavci jsou čtyři plastiky - jednou z nich je socha sv. Václava.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Socha sv. Václava

Kostel Všech svatých

Hronovský kostel Všech svatých najdeme na okraji starého hřbitova ve svahu nad silnicí vedoucí do Police nad Metují. Kostel je původně gotický připomínaný roku 1359.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Kostel Všech svatých

Jiráskův buk

Památný strom patřil svým stářím a rozložitostí k nejstarším stromům v širém okolí. Mohutný buk přežíval do 70. let 20. století. Na jeho místě byl vysazen strom nový.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Jiráskův buk

Husův sbor

Budova Husova sboru byla postavena v letech 1923 - 1924 stavitelem Janem Eckertem. Prvním duchovním správcem sboru byl ustanoven br. J. Soukup.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Husův sbor

Mlýn Papírna

Papírna s pohonem na vodní kolo byla vystavěna roku 1821 mlynářem Janem Prouzou.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Mlýn Papírna

Minerální prameny

Nedaleko rodného domku A. Jiráska vyvěrají z hlubin země dva minerální prameny - Hronovka a Regnerka.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Minerální prameny

Rodný domek a socha spisovatele Aloise Jiráska

Domek jednoho z nejznámějších hronovských rodáků Aloise Jiráska pochází z konce 18. století. Zde hospodařil už od roku 1878 Jiráskův děd i tatínek. Ve světničce se 23.8. 1851 narodil Alois Jirásek a prožil zde svoje dětství a mládí.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Rodný domek a socha spisovatele Aloise Jiráska

Knahlův (Kalinův) domek

Vydáme-li se z náměstí cestou směrem na Polici nad Metují, nemůžeme minout nízkou, starou, ale udržovanou Knahlovu chalupu. Zde bydlel Antonín Knahl (Kalina), hodinář, hudebník a hlavně zakladatel ochotnického spolku.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Knahlův (Kalinův) domek

Bývalý svobodný dvůr

Za mostkem přes Metuji v místech bývalé středověké vodní tvrze se nachází svobodný dvůr, vzácná kulturní památka lidové architektury.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Bývalý svobodný dvůr

Hostinec U zeleného stromu

Hostinec U zeleného stromu stával v rohu hronovského náměstí vedle radnice. Pravidelně se zde scházela hronovská elita, a to až do vypuknutí první světové války.

Městská radnice

Nová radnice byla postavena v letech 1937-1938 v místě původní staré radnice, která byla zřízena z hospodářského stavení Filipa Prouzy.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Městská radnice

Mariánské sousoší

Sousoší tvoří jednu z dominant hronovského náměstí, stojí v jeho dolní části. Bylo vytvořeno roku 1725 na náklady hronovských rodáků.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Mariánské sousoší

Jiráskovo divadlo

Budova Jiráskova divadla je dominantou hronovského náměstí. Divadlo bylo postaveno dle projektu hronovského rodáka Ing. arch. Jindřicha Freiwalda.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Jiráskovo divadlo

Měšťanská chlapecká škola

Další z dominant hronovského náměstí. Samostatná chlapecká škola byla v Hronově vystavěna v letech 1903 - 1904 dle architektonické studie místního stavitele Bohumila Kubečka, který také stavbu realizoval.

ilustraďż˝nďż˝ foto: Měšťanská chlapecká škola