živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Jiráskovy letní pobyty v Hronově

ilustrační foto: Jiráskovy letní pobyty v Hronově
Jiráskovy letní pobyty v Hronově
36

Alois Jirásek své rodné město velice miloval. Rád se do Hronova pravidelně se svou rodinou vždy o prázdninách vracel. Až do roku 1914 jezdil na letní byt k učiteli Josefu Jiráskovi do vily Vesny „pod Příčnicí“, kde se mu velmi líbilo. Učitel Jirásek se vždy s celou rodinou vystěhoval do vedlejších místností a Mistrovi popustil své apartmá i s pěknou zahradou. Tady také Jirásek slavil své šedesáté narozeniny. Sedmdesátku již slavil ve své vilce za pivovarem.

Letní sídlo s rozsáhlou zahradou na okraji města v tiché poloze s poledním sluncem koupil Alois Jirásek za přispění svého dobrého přítele Dr. Thomayera od hronovského tesaře Drahoráda.

Letnie pobyty Jiráska w Hronovie

Alois Jirásek ukochał swe rodzinne miasto. Wraz ze swą rodziną regularnie chętnie wracał do Hronowa w okresie wakacji. Aż do roku 1914 jeździł na letnisko do willi Vesna nauczyciela Josefa Jiráska „pod Příčnicí“. Nauczyciel wraz z rodziną wyprowadzał się zawsze do innych pomieszczeń pozostawiając Mistrzowi swój apartament z pięknym ogrodem. Tam też obchodził Jirásek swe sześćdziesiąte urodziny. Siedemdziesiąte obchodził już w swojej małej willi za browarem.

Letnią siedzibę z rozległym ogrodem nabył Alois Jirásek od hronovskiego cieśli Drahoráda, w czym pomógł mu jego dobry przyjaciel dr. Thomayer.

Jirásek's summer visits in Hronov

Alois Jirásek loved his native town very much. He loved to return to Hronov with his family regularly on every holiday. Up to 1914 he used to visit Hronov teacher Josef Jiráseḱs summer residence, called the Villa Vesna “below Příčnice,” where he loved to stay. Josef Jirásek always moved to the neighbouring rooms with his family and gave the Master his own apartment as well as the nice garden. Jirásek celebrated his 60th birthday here.

He celebrated his 70th birthday in his own villa behind the brewery. Alois Jirásek bought the summer residence with a large garden, situated in a calm spot at the edge of town, and warmed by the noon sun, from Hronov carpenter Drahorád, with the assistance of his good friend Dr. Thomayer.

Tento text připravil/a: Tereza Reimannová Zveřejněno: 31. 12. 2010