živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Prouzův domek čp. 20 Na Podloubí

ilustrační foto: Prouzův domek čp. 20 Na Podloubí
Prouzův domek čp. 20 Na Podloubí
27

Rodiště matky Aloise Jiráska Vincencie (1821 - 1887). Stával naproti nynější poště v Masarykově ulici. Polokamenné, polodřevěné stavení s lomenou šindelovou střechou a s podsíňkou na dvou kamenných sloupech si vystavěl na počátku 19. století pekař Karel Prouza. Architektonicky zajímavé stavení bylo stíněné vysokým jasanem. Starý strom padl v březnu roku 1930, v den, kdy dorazila do Hronova zpráva, že spisovatel Alois Jirásek v Praze zemřel. Domek byl zbořen ještě téhož roku, neboť zasahoval do rozšiřující se hlavní silnice.

Domek Prouzów nr 20 Na Podloubí

Miejsce urodzenia matki Aloisa Jiráska Vincencie (1821–1887). Stał niegdyś naprzeciw obecnej poczty przy ulicy Masaryka. Częściowo murowany, częściowo drewniany budynek z łamanym dachem krytym gontem i gankiem na dwóch kamiennych kolumnach wybudował sobie na początku XIX. wieku piekarz Karel Prouza. Interesujący architektonicznie domek stał w cieniu wysokiego jesionu. To stare drzewo runęło w marcu 1930 roku, w dniu gdy dotarła do Hronova wiadomość o śmierci Aloisa Jiráska w Pradze. Jeszcze w tymże roku domek został zburzony, ponieważ był przeszkodą w rozszerzeniu głównej drogi.

Prouza's house number 20 Na Podloubí

Birthplace of Alois Jirásek's mother Vincencie (1821 - 1887). The house used to stand opposite the present-day post office in Masarykova Street. The half-stone, half-wooden house with a pointed shingled roof and an outside veranda on two stone pillars was built by Karel Prouza, a baker, in the beginning of the 19th century. The architecturally interesting building was overshadowed by a high ash-tree, which fell in March 1930 - the day when news of Alois Jirásek’s death in Prague arrived in Hronov. The house was torn down the same year as it extended into the broadened main street.

Tento text připravil/a: Tereza Reimannová Zveřejněno: 31. 12. 2010