živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Rodinná vila čp. 22

ilustrační foto: Rodinná vila čp. 22
Rodinná vila čp. 22
37

Byla postavena v letech 1937 - 1938 podle plánů arch. Jindřicha (Heinricha) Kulky (1900 - 1971), dlouholetého spolupracovníka arch. Adolfa Loose (1870 - 1933). Stavbu provedla hronovská stavební firma Jana Eckerta. Zadavateli byli manželé Rudolf a Ilza Holznerovi, majitelé tkalcovny v Hronově. Bydlet však ve vile nikdy nezačali. V době stavby pobývali mimo republiku. Po vypuknutí války se vzhledem k svému židovského původu již do Hronova nevrátili.

Stavba je vsazena do mírného svahu, z ulice je třípodlažní, odzadu se zvýšeným přízemím. Kromě hlavní obytné místnosti s krbem je uvnitř projektována vstupní hala se schodištěm, jídelna s fontánou a ložnice majitelů. Dále pak knihovna, zimní zahrada, zahradní terasa, provozní prostory a prostory pro služebnictvo. V interiérech se dodnes zachovalo množství původního zabudovaného nábytku.

Vila je cennou ukázkou meziválečné avantgardní architektury a je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých památek.

Willa rodzinná nr 22

Wzniesiona została w latach 1937 - 1938 według projektu architekta Jindřicha (Heinricha) Kulki (1900 - 1971), długoletniego współpracownika arch. Adolfa Loose (1870 - 1933). Prace budowlane wykonała hronovska firma Jana Eckerta. Inwestorami byli małżonkowie Rudolf i Ilza Holznerowie, właściciele tkalni w Hronově. Nigdy jednak w niej nie zamieszkali. W czasie jej budowy przebywali za granicą, natomiast po wybuchu wojny, ze względu na swe żydowskie pochodzenie, nigdy już do Hronova nie wrócili.

Budynek osadzony jest w łagodnym zboczu, od strony ulicy trzykondygnacjowy z tyłu z podwyższonym parterem. Oprócz głównego pomieszczenia z kominkiem posiada wewnątrz hall wejściowy z klatką schodową, jadalnię z fontanną oraz sypialnie właścicieli. Jest też biblioteka, ogród zimowy, taras ogrodowy, pomieszczenia gospodarcze oraz pokoje służby. We wnętrzach zachowało się do dziś wiele oryginalnych mebli wbudowanych.

Willa jest cennym przykładem międzywojennej architektury awangardowej i jest wpisana na listę centralnego katalogu zabytków nieruchomych.

Family Villa, House No. 22

The villa was built between 1937 and 1938 according to the designs by architect Jindřich (Heinrich) Kulka (1900 - 1971), a long-time colleague of architect Adolf Loos (1870 - 1933). The construction was carried out by Jan Eckert́s building company in Hronov. The building was commissioned by Mr. and Mrs. Rudolf and Ilza Holzner, who owned the Hronov textile mill, but they never lived in the villa. While it was being built they lived abroad and after the beginning of the World War II they did not come back to Hronov, due to their Jewish origin.

The building is situated on a gentle slope, with three floors on the side facing the street and an elevated ground floor in the back. In addition to the main residential room with a fireplace, there is an entrance hall with a staircase, a dining room with a fountain and the ownerś bedroom. There is also a library, a conservatory, a garden terrace, working premises and quarters for the domestic staff. Several pieces of the original built-in furniture have been preserved inside.

The villa represents a valuable example of interwar avant-garde architecture and is registered in the Central Registry of Architectural Sites of Historical Interest.

Tento text připravil/a: Tereza Reimannová Zveřejněno: 31. 12. 2010