Zde - na ostrém rozhraní života... (POSTELE)

12. 08. pátek od 17:30
ilustrační foto: Zde - na ostrém rozhraní života... (POSTELE)
Název souboru: Bílé divadlo Ostrava

Soubor byl nominován z přehlídky Divadelní Děčín 2011

Slovo o souboru
Bílé divadlo Ostrava je volné umělecké sdružení, které se již téměř 30 let zabývá jevištními i  tzv. paradivadelními experimenty.Jan Číhal, Luděk a Petr Jičínští zahájili činnost divadla inscenací Hráz věčnosti podle prózy Bohumila Hrabala. Následovaly hry: Tristan a Isolda, Chelderodovi Slepci, klauniády Dva kohouti na smetišti, přírodní akce Máchův MÁJ a Bílé sny. V roce 1988 představil soubor Fausta – variace na starobylé téma, inspirované dílem lotyšského spisovatele Margerse Zarinše, alžbětínského dramatika Christofera Marlowa a francouzského básníka Paula Valéryho.

Diváky zaujala v dalších letech inscenace Dům mé matky, inspirovaná básní Vladimíra Holana. V metaforicky ozvláštněném prostředí uvedlo Bílé divadlo dvě Beckettovy jednoaktovky Šťastné dny a Krappovu poslední pásku.

Na podzim roku 1997 měla v Praze na Příští vlně (Next wave) premiéru hra Ty, který lyžuješ podle kreseb výtvarníka Martina Velíška. S tímto představením zaujal soubor na festivalech v německém Korbachu, v polské Jelenie Goře, v maďarském Komarom a Kazincbaczika, v rakouském Guntersdorfu, na festivalu evropského regionu v Hradci Králové, na letních francouzských festivalech v Chalon, Avignonu, Perigueux, Libourne a Paříži. Představení zahajovalo Velíškovu výstavu "Lyžařů" ve Stockholmu. Za zmínku jistě stojí vystoupení na mezinárodních festivalech v Plzni, Kolíně a Praze, divadelních festivalech v Kyjevě, Archangelsku, Varšavě, Blankenberge, Vlisingenu a Turíně.

U nás i mezinárodně uznanou hrou se stal Červený kohout letí k nebi. Pouliční divadlo se zpěvy a tanci o zkoumání lidského údělu zhlédli diváci mimo jiné na Slovensku, v Chorvatsku a Francii.

Od poloviny 90. let 20. století vstupuje Bílé divadlo do bílých míst veřejného prostoru představeními: Bílá lokomotiva, Opilý koráb, Poslední večeře, Vysočina a Oni přicházejí. Naprosto konkrétním a svrchovaným vyjádřením pohybu – bez konce a bez začátku – stává se Kolotoč… Z tohoto obrazu už nikdy neodejdu. Při práci na scénáři použili Vladimír Machek a Jan Číhal textů Tadeusze Kantora a Czeslawa Milosze.

V novém tisíciletí uvádí divadlo v roce 2003 akci – performanci na text Jeana Pierra Dupreye Já neměl nikdy uváznout nohama v této galaxii. O dva roky později má pak v Praze, v prostoru Roxy - NoD, premiéru hra na texty Tadeusze Kantora a Czeslawa Milosze Z tohoto obrazu už nikdy neodejdu - představení, které se odehrává na skutečném, dřevěném, funkčním kolotoči a s tímto představením soubor vystupuje často na divadelních festivalech, především v Polsku.

V roce 2006 uvádí soubor představení – akci na text Jiřího Ortena, My, obyvatelé skleněného vnitřku. V červnu 2008 má v Hradci Králové na festivalu Divadlo evropských regionů premiéru představení Občerstvení – Refrigerium, divadlo jako očistec událostí – mezi nebem, peklem, zemí.

O rok později, opět na hradeckém festivalu, je premiéra zatím posledního představení Zde, na ostrém rozhraní života (Postele).

Slovo o inscenaci
Scénář celého představení pak napsal vedoucí a režisér Bílého divadla Honza Číhal a jeho dlouholetý kamarád (poznali se na vojně v letech 1965–67) Vláďa Machek, básník (Bílé divadlo vydalo jeho knížku poesie Co všechno za vodou a každoročně vydává fotografické kalendáře s jeho nejnovější poesií). Vláďa Machek žije v Českých Budějovicích a s Honzou Číhalem se většinou setkávají v Brně, nebo na různých divadelních akcích.

Vzhledem k tomu, že hra Zde – na ostrém rozhraní života (Postele) je zcela autorskou hrou – je inscenována divadelní metodou Bílého divadla jako událost obrazu a obraz události.

Druhé představení začíná v 19.30 hodin!
Další představení proběhnou zítra, 13. 8. 2011 v 16.30 a v 19.30 hodin!

Podrobné informace

Začátek: pátek 12. 8. 2011 od 17:30 hodin
Místo:Sál J. Čapka
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov