živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

JAN ŠPÁTA, stále s námi...

25. 10. čtvrtek od 18:00
ilustrační foto: JAN ŠPÁTA, stále s námi...
Program:
Na úvod povídání o osobě a díle Jana Špáty s návazností na jeho dceru Olgu Špátovou, poté promítání filmu Největší přání - 80 minut.
Na závěr beseda s Olgou Sommerovou i Olgou Špátovou.

NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ

celovečerní dokumentární film Olgy Špátové
83 min. Světová premiéra filmu bude v Praze ve středu 19. září 2012
© 2012 ADAM POLÁK, ČESKÁ TELEVIZE, DNA PRODUCTION
Distributor: AEROFILMS

Zdánlivě jednoduchá otázka „Jaké je tvoje největší přání?“ provokuje oslovené k formulování životních hodnot. Hrdiny tohoto filmu jsou mladí lidé narozeni na sklonku komunistického režimu nebo krátce po Sametové revoluci. Nepoznali politický útlak, žijí v relativním blahobytu a jsou první dospělou generací, která se utvářela ve svobodné společnosti.

Největší přání volně navazuje na stejnojmenné filmy klasika českého dokumentárního filmu Jana Špáty z roku 1964 a 1989. Zmapoval v nich sny a postoje mladých lidí v historicky zlomových okamžicích totality. 17. listopadu 1989 natáčel do druhého dílu Největšího přání studentskou demonstraci na Národní třídě, která přinesla do Československa svobodu a demokracii. V té době bylo jeho dceři Olze pět let. Po dvaceti letech navazuje pětadvacetiletá režisérka na jeho tvorbu, aby svým celovečerním filmem Největší přání představila další, tedy svou generaci.

LÁSKA, RODINA, ÚSPĚCH, SVOBODA jsou přetrvávající hodnoty, vlastní všem třem posledním generacím. I když je společenská a politická situace odlišná, řada hrdinů, objevujících se v těchto třech filmech, se snaží hledat a pojmenovat svou představu štěstí.

Režisérka nahlíží na svoje téma ve školách, věznicích, v ústavech, na demonstracích, ve městě i na venkově, je přítomna zrození i umírání. Svá srdce otevírají vyvrhelové společnosti, ambiciózní profesionálové, zamilovaní, občanští aktivisté i naprosto průměrní.

Největší přání je esejem o člověku na počátku životní cesty, o jeho bezradnosti, ale i vůli k nalezení smyslu života, o všudypřítomné touze po lásce, o neumlčitelnosti ideálů mládí. Je inspirací pro vrstevníky a zároveň vzkazem bývalým mladým, že ti současní v sobě nesou překvapující a podivuhodnou naději.


Podrobné informace

Začátek: čtvrtek 25. 10. 2012 od 18:00 hodin
Místo:Jiráskovo divadlo Hronov
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov
nám. Čs. armády 500
Hronov
54931
Telefon: 491 483 314
E-mail: reditel@kulturahronov.cz
Web: www.kulturahronov.cz
Kontaktní osoba: Šárka Čmelíková

Přiložené soubory ke stažení:

Fotogalerie: Špáta