živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Dlouhý štědrý večer

06. 08. středa od 16:00
ilustrační foto: Dlouhý štědrý večer
Divadýlko na dlani Mladá Boleslav

Thornton Wilder: Dlouhý štědrý večer

Návrhy a realizace kostýmů: Miroslav Král
Návrh scény: Miroslav Král, Kateřina Fixová
Realizace scény: Stanislav Cinner, tvůrčí kolektiv Divadýlka
Světla a zvuk: Libor Ševců, Martin Weiss
Překlad: Ota Ornest
Dramaturgie a režie: Kateřina Fixová

Osoby a obsazení:

Lucie, manželka Rodericka    Květa Exnerová / Kristýna Tejnická
Matka    Marcela Paterová
Roderick    Radek Kotlaba
Brandon, bratranec    Libor Ševců / Luboš Dvořák
Karel, syn    Petr Matoušek
Genevieva, dcera    Klára Pabištová / Jitka Urbanová
Leonora, manželka Karla    Blanka Kollinová / Libuše Mikulecká
Ermengarda, tetička    Kateřina Límanová / Simona Matoušková
Lucie, dcera Karla    Kristýna Řepová / Kateřina Roscová
Sam, syn Karla    David Horák / Martin Weiss
Roderick, syn Karla    David Horák / Martin Weiss
Ošetřovatelka    Kristýna Řepová / Kateřina Roscová

O divadle
Divadýlko na dlani vzniklo na sklonku léta 1998. Od svého vzniku má na svém kontě 21 inscenací, z nichž 12 je stále na repertoáru. Nejvíce repríz se zatím dočkala klauniáda A tak tě prosím, kníže s počtem 60 repríz. V těsném závěsu s počtem 42 repríz je bláznivá komedie Šílená lokomotiva. S inscenacemi Šílená lokomotiva, A tak tě prosím, kníže, Pít či nepít a Muži ve zbrani jsme se zúčastnili celostátní přehlídky činoherního a hudebního divadla.
                           
Od roku 2000 pořádáme pravidelně letní plenérovou scénu Léto na dlani. Prošli jsme spolu s ní několik prostředí od hradního nádvoří mladoboleslavského hradu, přes park na sídlišti v Severním městě, areál divadla NOVANTA až po zahradu Centra 83, kde se konalo Léto na dlani poprvé v roce 2011 a letos se divadlo do této zahrady opět vrátí. Od roku 2009 pořádáme krajskou postupovou přehlídku Popelka na dlani. Od ledna 2008 vydáváme souborový časopis Divadelní kurýr, jehož archív je umístěn na našich webových stránkách.

Souborem celkem prošlo 53 divadelních nadšenců. V současnosti máme 29 členů.

O inscenaci
Příběh jednoho domu, v němž „čas ubíhá tak rychle, jako by byl život jeden jediný Štědrý večer”. Ve hře amerického autora Thorntona Wildera odhalíte několik věcí najednou. To hlavní je, že čas se nezastaví a co promarníme, to nikdy nedostaneme zpátky. Doufejme, že se všichni poučíme a pokusíme se ten krátký čas pořádně si užít a hlavně prožít.

O autorovi
Thornton Wilder (17. 4. 1897 – 7. 12. 1975), americký spisovatel a dramatik. Trojnásobný nositel Pulitzerovy ceny. Vyrůstal v Číně, kde byl jeho otec konzulem. Během první světové války sloužil u Pobřežní stráže Spojených států amerických. Po válce studoval na Oberlin College a na Yaleově univerzitě. V letech 1920 – 1921 pokračoval ve studiu archeologie na Americké akademii v Římě. Absolvoval v roce 1926 obor francouzština na Universitě v Princetonu. Vyučoval francouzštinu na střední škole. V letech 1931 – 1936 vyučoval na Universitě v Chicagu. V průběhu druhé světové války sloužil u United States Army Air Forces v Africe a v Itálii. Po válce se plně věnoval literatuře a příležitostným přednáškám. Wilderovo dílo bylo přijímáno různě a tak procházel střídavě obdobími slávy a obdobími, kdy byl téměř zapomenut. První divadelní hru The Trumpet Shall Sound (Ať zazní trubka) publikoval během studia 1919 – 1920 ve studentském časopisu. Jeho druhá kniha The Bridge of San Luis Rey (Most svatého Ludvíka krále) z roku 1927 se stala čtenářskou senzací a obdržela Pulitzerovu cenu za beletrii za rok 1928. Veliký úspěch měla o deset let později jeho divadelní hra Our Town (1938, Naše městečko) a o čtyři roky později další hra The Skin of Our Teeth (Jen o chlup). Obě obdržely opět Pulitzerovu cenu. V roce 1938 upravil divadelní hru Einen Jux will er sich machen od rakouského divadelníka Johanna Nestroye z roku 1842. Děj přemístil do městečka poblíž New Yorku a uvedl pod názvem The Merchant of Yonkers (Kupec z Yonkers). Hra ale neuspěla. Po letech námět na popud divadelníka Tyrona Guthrieho opět přepracoval a uvedl pod názvem The Matchmaker (Dohazovačka). Hra měla premiéru na festivalu v Edinburghu v roce 1954 a záhy se hrála úspěšně v USA i ve světě. V roce 1964 byla přepracována na muzikál Hello Dolly!, který byl v roce 1969 úspěšně zfilmován.

Další představení ve 20.40 a 22.30 hodin.

Podrobné informace

Začátek: středa 6. 8. 2014 od 16:00 hodin
Místo:Sokolovna
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov
nám. Čs. armády 500
Hronov
54931
Telefon: 491 483 314
E-mail: reditel@kulturahronov.cz
Web: www.kulturahronov.cz
Kontaktní osoba: Šárka Čmelíková