živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

O Palečkovi

29. 04. středa od 10:00
ilustrační foto: O Palečkovi
Na motivy lidových pohádek, pro potřeby Divadýlka Mrak napsal, režie se ujal, loutky vyrobil, kulisy namaloval a mnoho vtipů vymyslel František Xaver Watzl
Hrají: Yvonna Kršková a Josef Melena
    
Vyprávěním příběhů o lidové postavičce Palečka se nechali inspirovat František Hrubín, Božena Němcová i Jan Werich, a ti zase byli inspirací pro naše autorské, dramatické zpracování pohádkového příběhu.
Inscenace o malém, mrštném a vtipném hrdinovi – je, jak je u souboru zvykem - vsazena do velkých, variabilních, barevných kulis, herci v příběhu vystřídají mnoho převleků a k pomoci jim budou samozřejmě loutky – nejrozmanitějších druhů a velikostí. Děj dokreslují písničky, doprovázené hrou na kytaru a samozřejmě nechybí vtipné a nečekané situace a zápletky.
   
V rodině chalupníka se jednoho dne narodil chlapeček, nebyl o nic větší než palec u ruky, a tak mu rodiče dali jméno Paleček.
Rodičům pomáhal, jak jen mohl. Jednoho dne dokonce tatínkovi „dostrkal“ oběd v košíku přímo na pole…a tam začíná naše pohádka.
…aby se tatínek v klidu najedl a kobylka, se kterou tatínek oral „ nevystydla“, vlezl si Paleček koni za ucho a do něj křičel povely. Kobylka tak sama jezdila a orala. Spatřil to  kupec a chtěl koníka koupit. Když však uviděl maličkého Palečka, chtěl koupit jeho. Tatínek nechtěl synka prodat, ale protože to byla jediná možnost, jak mohli chalupníkovi zbohatnout nakonec sám  Paleček, otce přemluvil a ten jej prodal. Kupce cestou, ale přepadli loupežníci, bylo jim divné, že tak pěkně oblečený pán, nemá s sebou žádné peníze, a tak kupec musel s pravdou ven a když ukázal, koho za všechny peníze koupil, Palečka mu sebrali. Loupežníci využívali toho, že se Paleček vejde i do klíčové dírky, a tím ho nutili krást. Jenže to se zase nelíbilo Palečkovi, a tak při každé loupeži dělal všechno pro to, aby loupežníci byli odhaleni a dopadeni. Dokonce jim i jednou utekl. Za drzost a vzpurnost se loupežníci Palečkovi pomstili – jako dar ho poslali strašnému Sněžnému žroutovi.
Sněžný žrout miloval a schraňoval vše, co bylo malé, malinké, malilinkaté, vše, co bylo mini nebo pidi, a tak mu filuta Paleček prozradil jediné možné řešení, jak může rozšířit svoji jedinečnou sbírku miniatur: „Kdyby se totiž oženil a měl děti, byly by ještě mnohem menší než on sám“.Sněžný žrout mu uvěřil, půjčil sedmimílové boty a Paleček šel „jen tak na oko“ hledat nevěstu, a tím si zachránil život.Vrátil se domů k rodičům a časem se stal královským poslem v sedmimílových botách….
Paleček sice nebyl vysoký a urostlý, ale - kde mu „příroda ubrala“ jinde mu zase „přidala“.
Svým furiantstvím, dobromyslností, moudrostí a vtipem, tak lehce dohnal a mnohdy přechytračil člověka normálního vzrůstu. A tak naše pohádka vede dětského diváka  k zamyšlení, že to, co vidíme očima je jen „pozlátko“a až teprve tehdy, když se člověk projeví, zjistíme, jaký doopravdy je. Divák si uvědomí, že síla člověka není v jeho velikosti a hromotluctví, ale v tom, že má srdce na pravém místě.

             Srdečně zveme také děti, se kterými jsou maminky (babičky...) na mateřské dovolené.
             Mimořádně hrajeme pouze jedno představení v 10 hodin.

Podrobné informace

Začátek: středa 29. 4. 2015 od 10:00 hodin
Místo:Jiráskovo divadlo
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov
nám. Čs. armády 500
Hronov
54931
Telefon: 491 483 314
E-mail: reditel@kulturahronov.cz
Web: www.kulturahronov.cz
Kontaktní osoba: Šárka Čmelíková

Fotogalerie: O Palečkovi