živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Michael Mackenzie: Die Baronin und die Sau (Baronka a služka)

08. 08. středa od 14:00

Název souboru: Gut & Edel Lörrach, Německo  

Nominace AITA/IATA

Slovo o souboru

Divadelní soubor Gut&Edel z německého Lörrachu, sdružený kolem režiséra českého původu Václava Špirita, je součástí lörrašského kulturního centra „Nellie Nashorn“ (Nosorožec Nellie), kde má také své stálé působiště. Se svými inscenacemi ovšem hostuje i na jiných scénách, zejména na domácích a zahraničních festivalech, v Hronově hrál v r. 2003 „Žena v písku“ (podle románu „Písečná žena“ Japonce Kóbó Abeho). Soubor buduje své inscenace jednoduchými scénickými prostředky, režie sází na účinek herecké práce a na sílu vytvářených obrazů. V německém amatérském divadle si tím Gut&Edel vydobyl vynikající renomé.

Slovo o inscenaci

Baronka se rozhodne ze zdivočelé dívky, kterou našla v prasečinci, vychovat svou služku, kterou po vzoru Jean-Jaques Rousseaua pojmenuje Emílie. „Vychovává“ divokou bytost přísně a „trpělivě“, zpočátku je pro ni víc exotickou kuriozitou než člověkem, cvičenou opičkou. Avšak stejně jako se Emílie proměňuje z archaického, napůl se plazícího zvířete ve vzpřímeně chodícího a sebe sama poznávajícího člověka, poznává baronka nelidskost v lidské kultuře a společnosti a vymaní se z pout společenských konvencí, vštípených jí výchovou, a ponižujícího chování svého manžela. Co na první pohled vypadá jako vynucená proměna zdivočelého nalezence ve sloužícího člověka, se nakonec ukáže jako proměna omezené, prázdnými rituály žijící šlechtičny v myslícího a cítícího člověka. A skrz společné tajemství obou žen vznikne vzájemný hluboký vztah. 
 
O autorovi

Michael Mackenzie, kanadský autor a režisér žijící v Montrealu, píše divadelní hry a filmové scénáře. Jeho hry byly přeloženy do mnoha jazyků, m.j. i do češtiny – tato hra s názvem „Baronka a služka“ (anglický originál: The Baroness and the Pig).

Kontakt

www.nellie-nashorn.de 

Další dnešní představení se budou konat v 16.30 a v 19.00 hodin!

Podrobné informace

Začátek: středa 8. 8. 2012 od 14:00 hodin
Místo:Sokolovna v Hronově
Délka:1.05 hodin
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov
nám. Čs. armády 500
Hronov
54931
Telefon: 491 483 314
E-mail: reditel@kulturahronov.cz
Web: www.kulturahronov.cz
Kontaktní osoba: Šárka Čmelíková
Cena:Kč 50

Přiložené soubory ke stažení:

  • Baronin 1 (soubor: Baronin 1.JPG, velikost: 4,06 MB)
  • Baronin 3 (soubor: Baronin 3.JPG, velikost: 4,21 MB)