živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

GROSS-ROSEN historie, která se nás týká

16. 03. pondělí od 09:00
ilustrační foto: GROSS-ROSEN historie, která se nás týká
V tomto roce si bude celý svět připomínat 70. výročí konce 2. světové války. V této souvislosti vyvstává otázka, jak přiblížit zejména mladé generaci tak časově vzdálený úsek naší historie. Mají vůbec současní mladí lidé možnost něco o této válce pochopit? Vždyť to je pro ně tak dávno... Pamětníci pomalu vymírají a současný svět je zcela odlišný. Ale zapomenout bychom neměli!

Tato fakta vedla pracovníky Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí k rozhodnutí spojit síly s okresním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu Náchod a pokusit se díky projektu přiblížit osudy lidí, kterým 2. světová válka zasáhla do života. Mezinárodním partnerem projektu se stalo Muzeum Gross-Rosen Wałbrzych. Výstup projektu představuje realizovaná výstava, publikace o historii tábora, plakát a pozvánka na výstavu, se kterými bude seznámena široká veřejnost. Po výtvarné a grafické stránce projekt zpracovali žáci maturitních ročníků Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí jako svou praktickou maturitní práci, která zahrnovala návrh, scénář a maketu výstavy.

Nejprve bude ve dnech 16. až 20. března instalována na prostranství před sálem Josefa Čapka v Hronově, potom budou mít od 26. března do 10. dubna možnost ji zhlédnout obyvatelé Broumovska v galerii Stará radnice. Další plánovanou zastávkou výstavy bude ve dnech 4. až 10. května náměstí T. G. Masaryka v Náchodě. V jednání jsou i další místa a instituce, které mají o výstavu zájem. V každém případě se tato působivá výtvarná instalace po pouti naším regionem stane trvalou součástí stálé expozice polského Památníku Gross-Rosen Rogoźnica, který nepochybně také stojí za návštěvu. A tím bude splněn základní cíl celého projektu – nenechat ani dnes upadnout v zapomenutí události spojené s 2. světovou válkou!

Podrobné informace

Začátek: pondělí 16. 3. 2015 od 09:00 hodin
Ukončení:pátek 20. 3. 2015
Místo:prostranství před sálem J. Čapka v Hronově
Pořadatel:Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí