živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Fe-érie o Kladně

07. 08. neděle od 16:30
Název souboru:  V.A.D. Kladno

Soubor byl doporučen z přehlídky Divadelní Děčín 2011

Slovo o souboru
V.A.D. je kladenský amatérský divadelní soubor. Třebaže jsou jeho členové roztroušeni také v předměstích jako je Švermov, Praha a podobně a kulisy jsou uskladněny ve Slaném, (v Kladně nebyla tak velká garáž), zůstává Kladno hlavním působištěm a ve své syrovosti také nevysychajícím inspiračním zdrojem. Soubor, který vyznává autorské tragikomické situační divadlo, založili v roce 1998 bývalí spolužáci z kladenského gymnázia. První část budoucího souboru podlehla neodbytnému nutkání nastudovat hru Václava Havla Asanace, k jejíž premiéře nakonec nikdy nedošlo. Druhá skupina nastudovala a ve školkách i několikrát uvedla pohádkové představení. To už však byly v pokročilé fázi autorské scénáře Sága rodu Rassini (1998) a Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka (1999), do kterých se soubor posílen velkou dramatickou čistkou pustil. Rozpaky zahájily sérii účastí na Jiráskově Hronovu a jsou dodnes hrány několika dalšími soubory. Divadlo V.A.D. v roce 2010 odehrálo 100. reprízu této hry. Krátce nato následovala povídková hra Hotel Infercontinental (2000). Výrazným předělem bylo nastudování klasiky – Vančurova Rozmarného léta (2004) s kubánskou inspirací. Jak se ukázalo, poetika souboru dokázala sežvýkat i takto vydatné sousto – inscenace se hrála v mnoha divadlech a byla doporučena i na mezinárodní festival do St. Petersburgu. Peripetie s leteckou přepravou skládací maringotky kouzelníka Arnoštka by mohly sloužit za námět kriminálního seriálu. I u dalšího titulu Tajemný Vad v Karpatech (2006) posloužilo jako inspirace klasické dílo. Hra, ve které se prolíná Verneův příběh s příběhem divadla V.A.D. v rumunských Karpatech, získala neoficiální 1. cenu divadelních kritiků Jiráskova Hronova Zlatý Alois. K interpretaci klasických děl V.A.D. přistupuje jen s podmínkou vlastní, autorsky pojaté dramatizace, což platí i o zatím předposlední inscenaci Utrpení knížete Sternenhocha (2007). Ta způsobila konečně také nějaké skandály a kontroverze od oslavných ód až po věčná zatracení. Posledním dílem souboru je Fe-érie o Kladně (2010) popisující historii milovaného města Kladna od jeho založení až do dneška. Divadlo V.A.D. při tvorbě uplatňuje princip kolektivní režie, který je umožněn téměř vzácnou shodou humoru a vkusu členů divadla.

Slovo o inscenaci
Divadlo V.A.D. si je vědomo mnohých zjednodušení, nepřesností a snad i nespravedlností, kterých se touto inscenací dopouští na obyvatelích, dobré pověsti a historii největšího města Středočeského kraje. Inu, pro krásu se někdy trpí…

V.A.D., divadlo z největšího města ve Středočeském kraji, vyfáralo, jak jinak, opět průzračnou inscenaci, která svou podstatou sahá až na obor scénologický*. Ze zkušenosti každého herce s městem Kladnem, s jeho dennodenní lidskou i technokraticko-průmyslovou daností, ingotuje prostá tvořivá dovednost. Její „tah na bránu“ – sportovní termín, však Kladno má Jágra! – si to nehasí, jak jsme zvyklí. Provádí nás tentokrát fakty, které z dnešního pohledu krkolomné jsou, poněvadž zapadly do historie. Ale ani šťastné nalezení se v současnosti, s jejími různými edukativně-marketingově-personálními programy za účelem manipulace jedince (v dobrém i zlém), nepřináší to toužebné uvolnění. Jak by asi tak mohlo? Avšak každá situace ve hře má svůj rub i líc. Proto každý herec v inscenaci Fe-érie o Kladně přináší své vlastní sdělení, jedinečné a upřímné. Vznikající orchestrální nástřel humoru a pochopitelné ironie spouští veletoč jednoduché divadelnosti. Takové divadelnosti, která sděluje, a tím, že sděluje, je tu najednou velký prostor pro poznání sebe sama i svého okolí. Skrz jedince na jevišti a jejich vzájemnou hravou souhru se takto namíchaná energie mísí s energií jednotlivých diváků, s jejich jedinečnou zkušeností s místem a časem, v nichž žijí. Je to divadelní zážitek. Zdař Bůh! La Féerie de V.A.D.

Druhé představení začíná od 19.00 hodin!

Podrobné informace

Začátek: neděle 7. 8. 2011 od 16:30 hodin
Místo:Jiráskovo divadlo
Pořadatel:Kulturní a informační středisko Hronov
nám. Čs. armády 500
Hronov
54931
Telefon: 491 483 314
E-mail: reditel@kulturahronov.cz
Web: www.kulturahronov.cz
Kontaktní osoba: Šárka Čmelíková
Cena:Kč 60

Přiložené soubory ke stažení: