živé vysíláníživé vysílání ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Společná setkání

V rámci projektu Mateřská škola bez hranic – spolupráce mateřské školy v Hronově a mateřské školy v Kudowě Zdroj PL.3.22/3.1.00/09.01538 se uskutečnila již dvě společná setkání uspořádaná hronovskou školkou. Těmto společným akcím předcházelo slavnostní otevření nově zrekonstruované školky za přítomnosti veřejnosti i polského partnera, které se uskutečnilo 1. října loňského roku.
Prvním společným setkáním dětí bylo tradiční české posvícení. Akce se uskutečnila 26. října. Po příjezdu polských dětí se všichni společně za zpěvu lidových písniček vydali na tradiční posvícenský průvod městem. Po návratu na zahradu školky následovalo předtančení, které si připravily děti z hronovské školky, vystoupení učitelek s hrou na flétnu a zábavné soutěže. Tradiční posvícení poté pokračovalo v prostorách nově zrekonstruované budovy. Děti nejdříve ochutnaly dobroty, které pro ně byly připraveny na rautovém stole. Nechyběly zde posvícenské koláče, sladkosti, slané špízy ani limonády. Po drobném občerstvení následovaly společné hry a vzájemné bližší seznamování dětí z obou partnerských měst. Po obědě došlo na navlékání korálků, dotváření slaměných klobouků, které děti dostaly před průvodem, a ke zdobení papírových posvícenských koláčů. Před odjezdem dostaly polské děti výrobky na památku.
Druhou společnou akcí byly Vánoce v české gastronomii. Setkání se uskutečnilo 16. prosince. České i polské děti se sešly na hronovském náměstí a společně si šly prohlédnout výstavu betlémů, která byla instalována v rodném domku Aloise Jiráska. Děti vyslechly výklad o betlemářství v Čechách a vánočních tradicích. Po návštěvě výstavy se přesunuly do školky, kde ozdobily vánoční stromeček, a společně vyrobily dekoraci do okna. K obědu byla pro děti připravena tradiční Štědrovečerní tabule. Před hodováním byly seznámeny s vánočními tradicemi a některé z nich si samy vyzkoušely. K obědu se servírovala zelná polévka a ryba s bramborovou kaší. Po obědě nemohla na stole chybět vánočka, štola, štrůdl ale ani cukroví, sušené ovoce či ořechy. Děti si poté užily dárků, které našly pod stromečkem a polské děti mohly spokojeně odjet domů. Další plánovanou akcí je návštěva ZOO ve Dvoře Králové, kde se o děti postará zoolektor a vysvětlí jim vše o exotických zvířatech.

Tereza Reimannová, odbor majetek

Fotogalerie: Setkání - MŠ bez hranic

Tento text připravil/a: Milena Moravcová Zveřejněno: 18. 01. 2011