živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Úterý 3. srpna

Hlavní program:

Martin Františák: NEVĚSTA 

Jiráskovo divadlo v 17.00 a ve 20.45 hodin (120´)
Divadelní soubor Jana Honsy Karolinka / režie: Martin Františák
Vstupné: Kč 60,- 58,- 56,-

Soubor byl nominován z přehlídky Divadelní Děčín.

Slovo o souboru:
Vznik tohoto souboru je spjat s rokem 1905. Svou opakovanou účastí na národních přehlídkách, včetně Jiráskova Hronova, patří k předním souborům v republice. V padesátých letech minulého století se jeho vůdčí osobností stává pan učitel Jan Matyščák, kterého pak v roce 1977 vystřídá zlínský herec Jan Honsa. Tak začíná spolupráce s profesionálními umělci. Po jeho tragické smrti si soubor do svého názvu volí jeho jméno. Režii po něm postupně přebírají Antonín Navrátil, Alois Hajda, Karel Semerád či Miroslav Plešák. V roce 2003 přichází do souboru režisér Martin Františák a inscenuje drama Maryša. O dva roky později píše pro soubor hru Doma, která po úspěchu v Hronově v anketě „Inscenace roku“ vyhlašované Divadelními novinami končí na šestém místě. V Roce 2007 ji uvádí ČT Ostrava v cyklu „Zveme vás do divadla“ a do svého repertoáru ji zařazuje také Národní divadlo v Praze.

Slovo o inscenaci:
Hra byla inspirována deníkovými zápisky jisté paní Anny Javorkové, které režisér objevil v jednom opuštěném stavení na kopci Santov ve Valašské Bystřici. Stejně nevšední jako krajina Santova byl i její osud, který posloužil Martinu Františákovi jako výchozí materiál pro jeho novou hru, jejíž děj umísťuje do pohraničí v čase odsunu německého obyvatelstva a osidlování přistěhovalci. „Má nová hra se jmenuje Nevěsta a vychází z deníků slepé paní, která žila se svojí matkou na horské samotě a skoro celý život snila o své mamince. Ty deníky jsem prostudoval a našel oblouk dvou nevěst… kousek od toho je slovo nevěstka … za kterými v pusté krajině padesátých let chodili mužové a stala se tam jakási tragédie, která vedla k dalšímu zrození. Vedle toho stojí plán dneška, s místními muži, kteří mají své oplocené autobazary, jezdí na kraj pro peníze, spekulují s exekutory, obchodují s chlebem a kuřecími prsy.“ (M. Františák)


Friedrich Dürrenmatt: FRANK PÁTÝ

Sál Josefa Čapka ve 14.00 hodin (145´)
DS Ty-já-tr / Hrobeso, Divadlo Radar Praha / režie: Luděk Horký
Vstupné: Kč 55,-

Soubor byl nominován z přehlídky Divadelní Děčín.

Slovo o souboru:
Hrobeso je generační divadelní soubor z pražského, konkrétně holešovického, divadla Radar. Zároveň je Hrobeso součástí Dětského dramatického souboru Ty-já-tr, který založila v divadelní sezóně 1988-89 Radka Tesárková. V současné době má necelých dvěstě členů ve věku od čtyř do třiceti let. Soubor se skládá z více než deseti dramatických kroužků, divadelního souboru dětí, středoškolské divadelní skupiny a dvou skupin amatérského divadla dospělých herců. Soubor Hrobeso má za sebou několik účastí na národních divadelních přehlídkách a také účast na JH v roce 2005, dále úspěch na mezinárodním festivalu Jadran 2006 v Chorvatsku, v podobě hlavní ceny za inscenaci Mnoho povyku pro nic. Pravidelně je soubor k vidění v divadle Radar v Praze.

Slovo o hře:
Gangsterská opera o přátelství na život a na prd. Komedie pro život, jaký je. „Hospodařte, dokud se nevrátím /Luk. 19,13/“


Pavel Kohout: TAKOVÁ LÁSKA

Sál Josefa Čapka  v 18.30 a ve 22.00 hodin (75´)
The Bimatayim Theater Company Givatayim, Izrael / režie: Miri Lehrmann-Beer
Vstupné: Kč 45,-

Soubor byl doporučen izraelským střediskem AITA/IATA.

Slovo o souboru:

Divadelní soubor byl založen před třiceti lety renomovanou režisérkou a herečkou MIRI Lehrmann-Beer jako divadelní komunita města Givatayim v Izraeli. Od svého založení se skupina rozrostla na velkou skupina herců, která kromě samotných představení tvoří také velkou divadelní rodinu. Za dobu své existence soubor připravil desítky divadelních her, a každé představení je vždy připravováno ve dvou alternacích.  Každý rok se soubor společnost podílí na prestižním Tel Avivském divadelním festivalu nejlepších amatérských divadelních souborů v Izraeli a v průběhu let získal řadu ocenění, jako například "nejlepší hra" a "režisér desetiletí“.

Slovo o inscenaci:
Hra se odehrává před tajemným soudem, ve kterém soudce působí coby "svědomí" a v němž obviňuje osm aktérů příběhu z tragické smrti Lídy Matysové, včetně ní samotné. Během samotného a velmi zvláštního "procesu", se prostřednictvím každého obviněného rekonstruují události, které vedly k tragédii Lídy Matysové. Každý z aktérů se snaží prokázat svou nevinu na její smrti. Všichni se cítí nevinni, jen soudce je důrazně uvádí do reality slovy: "Více než všechny lidi na světě, obelháváme sami sebe.“ Minulost, přítomnost a budoucnost jsou propojeny a odhaluje se nešťastný milostný život Lídy Matysové. Až  nakonec její jednoduché prohlášení "Ale já ho mám ráda …" zastíníe všechny ostatní lidské motivace, a přestože se jako jediná hlásí ke své vině, je zproštěna...


William Shakespeare, Jiří Jelínek: RICHARD 3

Sál Sokolovny ve 14.00 a v 16.30 hodin (65´)
Loutkářský soubor Tichý Jelen Roztoky / režie: Jiří Jelínek
Vstupné: Kč 45,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Loutkářská Chrudim v roce 2009.

Slovo o souboru:
Divadlo Tichý Jelen je amatérský soubor z Roztok u Prahy při Sdružení ROZTOČ. Je to divadlo loutek, hudby a humoru. Kromě Richarda 3 hraje rovněž představení „Mariage aneb Dobře Prodaná Nevěsta“ a „Tři přadleny“. Divadlo Tichý Jelen existuje čtyři roky. Letos v dubnu soubor reprezentoval se hrou Richard 3 Českou republiku na mezinárodním festivalu v Reunionu, jakožto první české divadlo na tomto ostrově.

Slovo o hře:
Zlá hra o zlém hrdinovi.
Nezadržitelný vzestup a pád Richarda 3.
Dobře namazaná mašinka na smrt.
Čím hůř tím lépe.
Živá hudba, živí herci, mrtvé loutky.

Josef Tejkl: ELEGIE TYROLSKÁ

Úterý 3. srpna ve 21.00 hodin (95´)
Rádobydivadlo Klapý / režie: Jaroslav Kodeš
Vstupné: Kč 50,-

Soubor byl nominován z přehlídky Divadelní Děčín.

Slovo o souboru:

Rádobydivadlo vzniklo na podzim roku 1986 tak trochu z názorového trucu a u jeho základního kamene stáli Ladislav Valeš, Vladimír Kaspar, Eva Andělová a Dana Cendrová. Od té doby se v souboru vystřídalo kolem padesáti až šedesáti lidiček z různých koutů severočeského i středočeského kraje. Jádrem souboru je však asi deseti až patnácti členné uskupení v čele s Ladislavem Valešem. Soubor nastudoval za pětadvacet let existence téměř čtyřicet inscenací, hodně hraje především na zájezdech doma i v zahraničí.


Slovo o inscenaci:
Drama Chrám bolesti je hra vzniklá na pozadí skutečných událostí. Jak uvádí autor: „Vytryskla z duše táty, čerstvě zmučeného ztrátou milovaného syna.“ Josef si je vědom své odpovědnosti za smrt syna, nezříká se jí, ale odmítá absurdní soudní obvinění. V zoufalém psychickém stavu a na pokraji sebevraždy se seznamuje s Marií, jejíž chápavé porozumění pro Josefovu bolest, mu pomůže překonat složité období jeho života. Nalézá znovu ztracenou víru v Boha a děkuje mu, že prozřel dříve, než stačil promarnit svou pozemskou pouť. Drama o vině a trestu, porozumění či ztrátě a znovunalezení víry uvádí Rádobydivadlo Klapý pod názvem Elegie tyrolská.Doprovodný program v Parku A. Jiráska: 

10.00 hodin    Otesánek a Budulínek - Dvě pohádky z peřiny - hraje Divadýlko Mrak

17.00 hodin    Chuť je RAP  
                          Live show: Benga - energy sranda rap,
                          Loko kozel zhozený z věže & Padre lacinej pacient
                          D.O.H - rap z pekla, ďábel Alcologic & lucifer Rizzaman
                          Dark.Pete - pravá havířina, star wars underground
                          DJ STREETKID - exotický ovocný beachbeat

                          Vítězové soutěže Rádia BEAT - Naděje Beatu
20.00 hodin    Badys (hard rock) Rudná u Prahy

21.00 hodin    Black Lake (rock) Tábor   

22.15 hodin   Heebie Jeebies (ska punk) Hronov


 


Tento text připravil/a: Dita Poláková Zveřejněno: 07. 07. 2010