živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Středa 4. srpna

Hlavní program: 

 P. Garinei, S. Giovannini, R. Rascel a D. Modugno: ALELUJÁ, DOBŘÍ LIDÉ

Jiráskovo divadlo v 16.00 a ve 21.00 hodin (125´)
DS Doveda Sloupnice / režie: Markéta Světlíková
Vstupné: Kč 60,- 58,- 56,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Krakonošův divadelní podzim Vysoké nad Jizerou.

Slovo o souboru:
Partička ochotníků zvoucí se DOVEDA navázala na tradici venkovského divadla ve Sloupnici v roce 1992. Tehdy ovšem ještě jako naprosto bezejmenný divadelní soubor Sboru dobrovolných hasičů Horní Sloupnice, pod vedením místní češtinářky a režisérky Evy Sychrové. Začínali - jak jinak - pohádkami (O brejlaté princezně, Ženich pro čertici), poté následovaly komedie Sňatková podvodnice, Poprask na laguně, Dívčí válka a po krátké pauze Strakonický dudák. Novou etapu v existenci souboru, nyní už pod zmíněným názvem DOVEDA, předznamenala spolupráce s režisérkou Markétou Světlíkovou. S ní jsme si dali na «oťukání» opět pohádku - Král k sežrání, potom následoval autorský písničkál Smrtí to nekončí s kapelou Ponny Expres a groteska E. A. Longena Soudce jako břitva přizdobená staropražskými písničkami.
Ještě stojí za zmínku historie názvu souboru. Slůvko doveda má ve sloupenském slangu několik významů. Především je to člověk, který se vyznačuje neobyčejnou šikovností, chytrostí apod. ve smyslu: „Týýý dovedo, tobě to jde...“, dále je to přezdívka otce jednoho z členů souboru, který toto rčení v hojné míře používá. A poslední význam stvořil soubor sám - DObrovolný VEsnický Divadelní Ansámbl.

Slovo hře:
Muzikál Alelujá, dobří lidé měl premiéru v Itálii v roce 1970. Příběh dvou lumpů, vydělávajících na lidské hlouposti a důvěřivosti, je zasazen do roku 1 000. Mohl by se však klidně odehrát stejně v roce 2000 a nejinak možná i v roce 3000...
Když na nás Markéta před dvěma roky vybalila tenhle text a přečetli jsme ho, zůstali jsme na ni nevěřícně zírat. Skutečný muzikál pro velký orchestr a početné obsazení... ve dvanácti lidech? Příběh nás ale okamžitě zaujal. Chce to jenom šikovného klavíristu a pár lidí do davových scén - tvrdila. Sehnali jsme Ivetu, posadili ji za piáno a zírali podruhé - tohle máme zazpívat? Slyšeli jsme to poprvé, nahrávka neexistovala. Pak jsme se s tím strašně dlouho prali - nekonečné zkoušky, úpravy textu, nácvik sólového zpěvu, nácvik sborového zpěvu, přeobsazování rolí, technické problémy, shánění dalších lidí. Žádné jiné divadlo nám nedalo tolik pod nohy jako tohle! O to větší byl pocit vítězství, když to poprvé jelo v kuse. Stálo to za to...

Kateřina Rezková: BOŽKA ANEB JAK TO MOŽNÁ NEBYLO

Sál Josefa Čapka ve 14.00, v 16.30 a ve 20.30 hodin (85´)
DDS Hladká vrtule 3. ZŠ Slaný / režie: Kateřina a Jiří Rezkovi, František Oplatek

Soubor byl nominován z přehlídky Dětská scéna Trutnov.

Kolektiv souboru: POSTAV NA ČAJ!

Cirkus Mlejn Praha / kolektivní režie
Vstupné: Kč 50,-


Soubor byl nominován z přehlídky Otevřeno Kolín.

Slovo o souboru Hladká Vrtule:
Nadšenci a fandové divadelního umění z 3. ZŠ ve Slaném založili v roce 1994 vlastní divadelní soubor, který má od roku 1997 vlastní domovskou scénu - klub BUNGR. Což nebývá na základních školách rozhodně běžné.
Zakladatel a režisér učitel Jiří Rezek napsal první hru na motivy Exupéryho. V této hře si zahrál roli pilota. Hlavní rekvizitou ve hře byla vrtule letadla. A právě od této rekvizity se odvíjí název našeho amatérského souboru - VRTULE. V roce 1997 škola svépomocí vybudovala v  bývalém krytu civilní obrany stálou vlastní scénu pro 80 diváků (popř. 100 pidi-lidiček) s osvětlovacím a zvukařským pultem, který „okupují“ naši šikovní technici. Jak čas běžel, ve Vrtuli neustále přibývalo herců jako hub po dešti. A tak se v roce 2000 divadelní soubor Vrtule rozdělil na tři části. Ti nejmladší dostali přívlastek hladká, ti starší roztočená a ti nejstarší vrásčitá. A od té doby již vystupují členové divadelního souboru Vrtule jako Hladká Vrtule, Roztočená Vrtule a Vrásčitá Vrtule. Po jedenácti letech vedení DS Vrtule odchází její zakladatel, oblíbený pan učitel Jiří Rezek. Vedení souboru přebírá jeho dcera Katka Rezková.

Slovo o hře Božka aneb jak to možná nebylo:
Scénář pro jednoho herce je napsaný ,,na tělo“ desetileté Barči, která je členkou DS Vrtule. Inscenace je krátkým apokryfem o tom, co všechno se může stát, když si děti hrají. Především, když jde o dítě Boží.


Slovo o souboru Cirkus Mlejn:
Skupina studentů se zájmem o nový cirkus vznikla v Klubu Mlejn v Praze v roce 2009. Akrobacii, a to především ve vzduchu, se věnují Eliška Brtnická a Jana Klimová. Pro své představení si přizvaly ke spolupráci scénografku Mariannu Stránskou a dramaturga Víta Neznala. Později se k nim připojil ještě hudebník Kryštof Krása. Vzhledem k tomu, že v ČR je velmi málo lidí, kteří se věnují akrobacii, trénují Eliška s Jankou kromě sebe i další zájemce a také dětské talenty v Cirkusu Mlejn a v centru pro nový cirkus Cirqueon. Baví je i žonglování, balancování, párová akrobacie a klaunování. To všechno se pokoušejí do svých představení zařadit.

Slovo o inscenaci Postav na čaj!:
Představení ve stylu nového cirkusu s názvem Postav na čaj! zavede beze slov diváky na sever, který je ještě chladnější a nehostinnější, než středoevropská zima 2010.
Vznikl tak nový projekt, kde se uplatní akrobacie na visuté hrazdě, tzv. šálách, balancování na kouli, žonglování… „Uvařit čaj z jednoho kilogramu ledu může být otázkou několika minut, někdy se ale taky může zdát, že to trvá celou věčnost. Zvlášť když se ve dvou nejste schopní domluvit.“ na tom se překvapivě shodli obě herečky i dramaturg, který dodává, že „je překvapivé, že zima není tak depresivní, jak by se na první pohled zdálo“ a že naopak „místy je to pěkná groteska!“


Josef Tejkl: ELEGIE TYROLSKÁ

Středa 4. srpna ve 14.00, v 18.30 a ve 22.00 hodin (95´)
Rádobydivadlo Klapý / režie: Jaroslav Kodeš
Vstupné: Kč 50,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Divadelní Děčín.

Slovo o souboru:
Rádobydivadlo vzniklo na podzim roku 1986 tak trochu z názorového trucu a u jeho základního kamene stáli Ladislav Valeš, Vladimír Kaspar, Eva Andělová a Dana Cendrová. Od té doby se v souboru vystřídalo kolem padesáti až šedesáti lidiček z různých koutů severočeského i středočeského kraje. Jádrem souboru je však asi deseti až patnácti členné uskupení v čele s Ladislavem Valešem. Soubor nastudoval za pětadvacet let existence téměř čtyřicet inscenací, hodně hraje především na zájezdech doma i v zahraničí.

Slovo o inscenaci:
Drama Chrám bolesti je hra vzniklá na pozadí skutečných událostí. Jak uvádí autor: „Vytryskla z duše táty, čerstvě zmučeného ztrátou milovaného syna.“ Josef si je vědom své odpovědnosti za smrt syna, nezříká se jí, ale odmítá absurdní soudní obvinění. V zoufalém psychickém stavu a na pokraji sebevraždy se seznamuje s Marií, jejíž chápavé porozumění pro Josefovu bolest, mu pomůže překonat složité období jeho života. Nalézá znovu ztracenou víru v Boha a děkuje mu, že prozřel dříve, než stačil promarnit svou pozemskou pouť. Drama o vině a trestu, porozumění či ztrátě a znovunalezení víry uvádí Rádobydivadlo Klapý pod názvem Elegie tyrolská.


Fitzli Putzli: FITZLI PUTZLI

U hřbitova v 17.00 hodin (60´)
Geisslers Hofcomoedianten Kuks / režie: Petr Hašek
Vstup volný.

Soubor byl doporučen z přehlídky Divadelní Děčín.

Slovo o souboru a inscenaci:
Kukský soubor Geisslers Hofcomoedianten, specializující se na znovuuvádění a oživování zapomenutých barokních textů s notnou dávkou vlastní invence začal rozšiřovat svoji divadelní činnost. Kromě jedné až dvou inscenací připravovaných a premiérovaných v letních měsících se Geisslers Hofcomoedianten rozhodli pravidelně nazkoušet další inscenace během klasické divadelní sezóny. Soubor ale přitom stále zůstane věrný své úzce orientované dramaturgii zaměřené na období baroka a na „barokní pohled“ na svět. Jejich divadelní činnost se tak nyní rozštěpuje do třech základních dramaturgických linií. První z nich zůstala v podobě, která vychází z „kukského baroka“ – tedy z jakéhokoli barokního textu spojeného s lázněmi Kuks nebo jejich zřizovatelem a mecenášem hrabětem Františkem Antonínem Šporkem. Další dramaturgickou linií Geisslers Hofcomoedianten jsou inscenace klasických barokních textů (Moliére, Goldoni, Calderón, Holberg, Corneille, Gozzi, …), inscenované s ohledem na osvětovo - kočovnou činnost po celé ČR.
 
Slovo o hře:
Fitzli Putzli je v pořadí již osmou inscenací kukského souboru. Tentokrát se Geisslers ve své hororově komické divadelní roadmovie o cestě ze života do smrti inspiroval barokní ikonografií, kterou v 18. století prosazoval ve svém boji za pravdu a spravedlnost majitel kukského panství, mecenáš umění a zakladatel loveckého řádu sv. Huberta, František Antonín hrabě von Sporck (1662 – 1738). V Kuksu doposud stojí socha Herkomanna od Matyáše Bernarda Brauna, která symbolizovala patrona všech špatných právníků. Herkomann však měl svého pomocníka – ďábelského notáře – Fitzli Putzliho, jehož socha taktéž existovala, avšak za nejasných okolností se nedochovala. Nyní přišla chvíle, aby se Fitzli Putzli opět vrátil a za pomoci Času odhalil skutečnou Pravdu. Zajímá však pravda vůbec někoho?Doprovodný program v Parku A. Jiráska: 

10.00 hodin   Vodnická pohádka - hraje Divadýlko Mrak

16.00 hodin   ZLATÉ SLUNCE - festival amatérských folkových skupin

                          Fukanec (Nové Město n. M.)
                          Struna (Hronov)
                          Kamion (Hronov)
                          Chvíle (Hronov)
                          Splav (Hronov)
                          Country Colaps (Pardubice)
20.00 hodin     Martin Písařík & Akustik  - české, žánrově různorodé písně
                          Šakali (Olomouc)
                           Malina – P.R.S.T.  - host (Praha)
                           Falešná pětka (Jičín)
                           Pedro (Pardubice)
                          Bohadlo, Hurdálek (Náchod)
                          Miloš Dvořáček – host
                         a další...


Tento text připravil/a: Dita Poláková Zveřejněno: 07. 07. 2010