živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Sobota 31. července

Hlavní program:

Vlado Benko na motivy V. Pankovčína: PASTIER

Jiráskovo divadlo v 16.30 a v 19.00 hodin (50´)
Levočská divadelná spoločnosť Levoča, Slovensko / režie: Ladislav Péchy
Vstupné: Kč 50,- 48,- 46,-

Soubor byl nominován slovenským střediskem AITA/IATA.

Pár slov o souboru:
Kapustnica byl první titul, který nastudovala v roce 2007 Levočská divadelní společnost. V létě 2008 to byla "Bílá paní" - pouliční divadlo, které se hrálo pro turisty. V prosinci 2008 byla premiéra hry "Pastýř".
To je strohý výčet dosavadních titulů. Levočská divadelní společnost působí při MsKS Levoča a nemá stálý soubor. Pro každý uváděný titul jsou zde hostující herci. Tím chce Levočská divadelní společnost hercům z okolí Spiše nabídnout možnost zahrát si v souboru, který má "domovské právo" v druhém nejstarším divadle na Slovensku.

Pár slov o hře:
Režisér, scénárista:  "...vyhledal jsem staré noviny, z knihovny vybral Marrákeš a napsal monodrama, které ladí s mou dosavadní divadelní tvorbou v popradské Commedii.
V Pankovčínových textech se dějí divy, prolíná se sen s realitou, fantazie se skutečností. Lidé, které vzpomíná Pastýř, jsou sklíčka kouzelné mozaiky, kde je každý kamínek osobitý a zvlášť kouzelný.
Věřím, že strávíte pěkný divadelní večer a když nic jiného, že po představení, zítra, zaběhnete do knihkupectví pro některou knížku Václava Pankovčína.

 


Daniil Charms: JELIZAVETA BAM (malý totalitní melodram)

Jiráskovo divadlo ve 22.00 hodin (65´)
Antonín D.S. - Krvik Totr Praha / režie: Martin J. Švejda
Vstupné: Kč 56,- 54,- 52,-


Soubor byl doporučen z přehlídky Šrámkův Písek.

Pár slov o souboru:
Soubor Krvik Totr zakládají v roce 1992 (v 8. třídě ZŠ) spolužáci Petr Jediný Novotný a Tomáš Kout. Od roku 1998 provozují společná autorská čtení, což je časem přivádí ke scénické formě. Od roku 2002 jsou Krvik Totr divadelním souborem s výhradně vlastním autorským repertoárem. Co do formy, jde pásma skečů, divadelní hry, přirovnávané k parodickým muzikálům a také o písňové večery. Slovy prof. Jana Císaře se jedná o „lyrický kabaret“. V letech 2001-2004 Tomáš Kout studoval na VOŠ Herecké, což znamenalo pro Krvik Totr vznik souboru složeného z herců i neherců. Principem této spolupráce bylo nechat neherce učit se od herců řemeslo a naopak herce od neherců přirozenosti.

Pár slov o hře:
Společný projekt Antonín D.S. a Krvik Totr je jakousi féerií z dávných, předávných totalitních dob. Popisuje příběh mladé zlobivé dívky, která si tak dlouho zahrávala s ohněm, až došla spravedlivého trestu.

 

M. Schubarth: ...AND THE NAME OF THE STAR IS CHERNOBYL

Sál Josefa Čapka ve 14.00 hodin (65´)
Das Dokumentartheater Berlin, Německo / režie: Marina Schubarth
Vstupné: Kč 45,-


Soubor je doporučen německým střediskem AITA/IATA.

Slovo o souboru:
Soubor vznikl v roce 2003 původně pro jednu zamýšlenou humanitární kampaň ve prospěch obětí druhé světové války, pro tzv. OST- dělníky - bývalé otrocké pracovní síly, zavlečené do Německa za nejbrutálnějších podmínek. Protože však publikum nadšeně reagovalo, společnost hrála dále a rozrostla se až na 40 členů pocházejících z více než 15 zemí. Pod vedením Mariny Schubarth byly vytvořeny další hry „Tanečník za ostnatým  drátem“, „...A  jméno té hvězdy je Černobyl“, „Tváře války“, „VERA“ a „Holodomor - neznámý hladomor 1932-1933“.
Das Dokumentartheater Berlin chápe samo sebe jako divadlo zaměřené proti zapomínání a bylo za svoji mimořádnou kombinaci humanitární práce a divadla odměněno řadou cen na festivalech po celém světě - v Německu, Kanadě, Lotyšsku, Francii, Monaku, Rusku, Ukrajině, Slovensku, Arménii, Katalánsku, Bělorusku a České republice, dále nadacemi a ministry kultury Ukrajiny a Ruska.

Slovo o hře:
„… A jméno té hvězdy je Černobyl“ je hra o lásce. Není tedy primárně o černobylské katastrofě z roku 1986, ale spíše o ztrátě člověka, ztrátě toho nejcennějšího, co můžete na světě mít. Hlas říká: „Milovala jsem ho. Tehdy jsem nevěděla, jak hluboce jsem ho milovala…“ Jí je 23, je v šestém měsíci a je vdaná za Vasilije Ignatěnka, hasiče, který spolu se svými pěti kolegy byli první, kteří byli povoláni k jaderné elektrárně v noci na 26. dubna 1986. Když o něm ani v ranních hodinách nemá žádné zprávy, vyráží ho k reaktoru hledat. Po ošumělých omluvách a kondolencích ze strany policie se dozví, že její manžel je spolu s celým svým týmem na cestě do Moskvy... na specializovanou kliniku pro nemoci z ozáření. Tímto dnem se jí mění celý svět, čas pro ni začíná tikat jinou rychlostí. Odjíždí do Moskvy, i přes extrémní potíže získá přístup do nemocnice a od tohoto okamžiku neopustí svého manžela, doprovází jej, svoji jedinou a největší lásku, na jeho strašném sestupu ke smrti. A tak se svým manželem zůstává, dokud není stejně jako jeho kolegové do dvou týdnů mrtev. O pár měsíců později porodí dítě, holčičku. Ta však nežije déle než několik hodin. Pochová tedy dceru u nohou svého manžela: manžela, který se nyní stal sovětským hrdinou - vlastnictvím státu, jak jí je řečeno. Co však stále žije, je její láska, které se za žádných podmínek nemůže vzdát, i když jí stát nemůže vrátit to, co jí bylo ve světě nejdražší: manžela a dceru zabité při katastrofě, jejíž hrůzné následky jsou měřitelné dodnes.


Virginia Woolfová: VERTIGO

Sál Josefa Čapka v 19.00 a ve 21.00 hodin (35´)
LDO ZUŠ Trutnov / scénář a režie: Dominika Špalková s kolektivem souboru
Vstupné: Kč 35,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Wolkerův Prostějov.

Slovo o souboru:
Soubor Heidy und Klum / Děvčátka z hor vznikl spontánně po šesti letech přátelství a společného setkávání a práce v rámci literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Trutnově a je inspirován žánrem akční lyriky. Soubor fascinuje objevování a následné zahazování jevištní metafory, nacházení a zacházení poezie slov, prostoru a času, stejně jako hledání kompozice a její rozbíjení…Členy souboru kromě toho spojuje neklidný a celkem vášnivý zájem o zkoumání bytí v životě - na jevišti – a ve veřejném prostoru…

Slovo o hře:
Něžně krutá inspirace Virginií Woolfovou pro dvě hrdinky.
Montáž textů na vlně pohybu a příboje snů v šeru pokoje ... 
„Teď přišla ta chvíle. Teď jsme se sešli a seznámili. A teď mluvme. Říkejme si příběhy. Kdo je ten muž?
Ta žena? Všichni jsou tak rychle pryč… Zachyťme je!“  (Virginie Woolfová, Vlny, str. 77)
Představení vzniklo během hovorů s Heidy und Klum v kokpitu starobylého Fiata UNO na trase Hradec Králové  - Trutnov a zpět, nejintenzivněji v lesích u obce Kocbeře, kde se láme podnebí nížiny a drsných hor. Inspirací byly také Deníky Virginie Woolfové a obraz Las Dos Fridas Fridy Kahlo.


kolektiv souboru, Mňága a Žďorp: LIDÉ JSOU SPOKOJENI

Sál Sokolovny ve 14.00 a v 16.30 hodin (40´)
Soubor Kusy lidí ZUŠ Žerotín Olomouc / režie: Ivana Němečková
Vstupné: Kč 35,-

Soubor byl nominován z přehlídky Wolkrův Prostějov.

Slovo souboru:
Všichni členové souboru Kusy lidí začínali ve velké dramácké skupině o 10-12 lidech, počet byl proměnlivý. Už od začátku (od dětství) pracovali pod vedením Ivany Němečkové. Tato skupina vytvořila několik inscenací, se kterými se účastnila dětských divadelních přehlídek.
Po čase se ale ukázalo, že je čím dál tím složitější pracovat v tak velkém počtu lidí, kdy každý má jiný názor a postoj k utváření divadla a je těžké hledat téma ke zpracování, proto se skupina rozdělila. Z toho vzešly Kusy lidí, které spojovaly stejné tvůrčí tendence jako různé možnosti využití výtvarných prostředků a přechod od činohry k divadlu poezie. Tato skupina funguje 3 roky, stále ve stejném složení.

Slovo o hře:
V jednom městě, pod tíhou betonového nebe, podléhají lidé kruhovým dějům svých vnitřních planet.


Vladimír Fekar: SESTRA

Sál Sokolovny  ve 20.30 hodin (45´)
Studio Divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary / režie: Hana Franková
Vstupné: Kč 35,-

Soubor byl nominován z přehlídky Mladá scéna Ústí nad Orlicí.

Slovo o souboru:

Soubor je složený hlavně ze studentů středních a vysokých škol. Hlavní dramaturgickou řadu tvoří tituly, které se dotýkají společenských témat a navazují či reflektují osnovy učebních předmětů základních a středních škol, zejména v oblasti společenských věd, literatury a historie.
V posledních letech mělo Studio možnost svou práci realizovat na národních a celostátních přehlídkách a mezinárodních divadelních festivalech – například v Chorvatsku uvedlo hru Koně, v Německu a na Slovensku předvedlo představení Kdyby bylo nebe. V loňském roce pak úspěšně na Jiráskově Hronově představilo Studio představení Já, Holeden.

Slovo o hře:
Patnáctiletý Sven jednou v šuplíku najde rodný list své mrtvé sestry, o které nevěděl. Brzy nato se mu sestra zjeví. Skrze hledání pravdy o své sestře a její smrti a zároveň skrze snahu o porozumění ztroskotanému vztahu svých rodičů se snaží nalézt vlastní identitu.

Doprovodný program:

10.00 hodin - park A. Jiráska    
Jarka Holasová
O SLEPIČCE
"...leží tam na dvoře, má nožky nahoře..." Pohádka podle B. Němcové

15.30 hodin - Náměstí Čs. armády
SLAVNOSTNÍ
ZAHÁJENÍ 80. JH

17.00 hodin - park A. Jiráska
KOLETOVA HORNICKÁ HUDBA
ze Rtyně v Podkrkonoší

20.00 hodin - park A. Jiráska
AFRAH
- taneční vystoupení skupin orientálních tanců

22.00 hodin - park A. Jiráska
Ořechovské divadlo Brno
PAROHÁČI aneb ČERVENÉ KALHOTY
- třeskutá fraška

Tento text připravil/a: Dita Poláková Zveřejněno: 07. 07. 2010