živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Pátek 6. srpna

Hlavní program:

Lucie Páchová: Z ALB

Jiráskovo divadlo ve 14.00 a v 17.00 hodin (105´)
Dva ve jhách Praha / režie: Lucie Páchová

Soubor byl doporučen z přehlídky Mladá scéna Ústí nad Orlicí.

Martin J. Švejda: SKORPIL INTELEKTUAL SHOW + PARTNEŘI. CZ

Antonín D.S. Praha / režie: Martin J. Švejda
Vstupné: Kč 60,- 58,- 56,-

Soubor je doporučen z přehlídky Šrámkův Písek.

Slovo o souboru Dva ve jhách:
Jho nebo též jařmo je část postroje tažných zvířat, která přenáší tažnou sílu na pluh. Na jaře Lucie zapřáhla do svého těžkého jha silného Davida a on se teď z pluhu, ač by rád, nemůže vyvléci.

Slovo o hře Z alb:
Představení postavené na stínohře a projekci pracuje s minimem rekvizit - jen s lepicí páskou a papírovými vlašťovkami. Jednotlivě ztvárněné obrazy a scénky mají snovou, až surrealistickou atmosféru, až v závěru najednou vše přejde v konkretizaci. Tam také divák najde pointu, která propojí název celé inscenace s jejím obsahem.

Slovo o souboru Antonín D.S.:
Antonín D.S. je pražský amatérský divadelní soubor vzniklý v lednu 2005 na základech Kulturně divadelního spolku Puchmajer, který se věnuje výhradně vlastní, autorské tvorbě - a to buď v podobě činoherně - hudebních pásem, kratších her, nebo celovečerních inscenací. V současné době má soubor na repertoáru inscenace Ani zrnko pepře pro Czermaka (prem. 2009), Žena. Říkejte mi žena (one-woman-show) (prem. 2008), Ženáč x Singl (aneb Co se mužům honí hlavou) (prem. 2007), Dítě! (hra ze života) (prem. 2006) a „rozverné pásmo plné rafinované zloby a prvoplánové člověčiny“ Surovosti laskavosti (prem. 2005). Inscenace Žena. Říkejte mi žena, Ženáč x Singl, Dítě! a Surovosti laskavosti tvoří tetralogii Ty ještě nemáš dítě?? (obrazy ze života třicátníků). Divadlo též uvádí „loutkovou hru pro otrlé děti“ Jak Hloupý Honza hledal dobro a pásmo nejoblíbenějších scén a písní z repertoáru souboru Menší intelektuální veselice. Poetika souboru je orientována na drsný, černý humor; Antonín D.S. se ve svých inscenacích neštítí naprosto ničeho, jeho cílem je diváka od první minuty uvrhnout do takové nejistoty, aby si jednou provždy zapamatoval, že divadelní kumšt - o životě ani nemluvě - neni žádný peříčko.

Slovo o hře Skorpil Intelektual Show...:
Inscenace Škorpil Intelektuál Show a Partneři.cz tvoří jakési divadelní kšafty Antonína D.S. a Kulturně divadelního spolku Puchmajer; jde o originálně koncipovaná pásma těch nejreprezentativnějších čísel obou souborů.

Sonia Mona Din: SHABBANA

Jiráskovo divadlo ve 21.00 hodin (45´)
Te-Nord Oslo, Norsko
Vstupné: Kč 50,- 48,- 46,-

Soubor byl nominován NEATA - Severoevropskou sekcí AITA/IATA.

Slovo o souboru: 
Divadelní soubor existuje již řadu let; byl založen v roce 1987. Na počátku se účastnil a sám organizoval řadu divadelních kurzů. Po tomto období se Te-Nord zaměřil na inscenování nejrůznějších her. Byly to komedie, dramata, experimentální divadlo, divadlo masek a muzikály. Svým členům nabízí soubor hodně příležitostí. Te‑Nord se zaměřil na to, aby jeho členové nejen hráli, ale také sami psali a režírovali. Te-Nord je otevřený každému a jeho členové dostávají možnost poprvé si zahrát, poprvé režírovat či vidět hru, kterou napsali, poprvé inscenovanou na jevišti. Někteří členové zůstávají na jednu produkci, jiní jsou členy po desetiletí a někteří odešli po své práci v souboru do profesionálních škol herectví, tance či režie. V Te-Nord je vítán každý. V současné době máme 21 členů. Skupina je často různorodá, skládá se z lidí, kteří se setkávají pouze na scéně. Co ale mají všichni společného, je láska k divadlu a přání je společně vyjádřit.

Slovo o hře:
Hra se zabývá záležitostmi kolem svatby a je situována do současného Osla. Nacházíme se v domě Shabbany. Její matka a otec diskutují o její budoucnosti. Shabbana chce jít na univerzitu. Její matka je tím nadšena, ale otec sní o dceřině sňatku. Z Pákistánu přijede na návštěvu bratranec Rehan, je snad on tím pravým? Otec se těší na to, že dokáže, aby se noví příbuzní přestěhovali z Pákistánu do Norska. Ale co chce Shabbana? Shabbana a její bratr Javed přicházejí do pokoje. Otec odchází pro bratrance Rehana a tetu Bushru na letiště. Matka a Javed vyrážejí na nákupy. Shabbana zůstává doma, protože se chce učit s několika přáteli z univerzity, ale ukáže se pouze Jens... Matka a Javed se vrací z nákupu, Shabbana a Javed se hádají o problematice vážných známostí. Domů se vrací otec s Bushrou a Rehanem. Bushra kritizuje Norsko, ale nakáže Rehanovi, aby flirtoval s Shabbanou. Otec řekne Jensovi o plánech na sňatek Shabbany a Rehana. Jens je zklamaný a konfrontuje Shabbanu se svatebními plány. Shabanna nemiluje Rehana a snaží se získat podporu své matky. Poté Shabbana řekne Rehanovi, že miluje Jense. Rehan to řekne Bushře, Bushra to řekne otci...


Václav Hrabě, Filip Müller: VNITŘNÍ DÉMON

Sál Josefa Čapka v 16.30 a v 19.30 hodin (65´)
DS Nová generace při DS TJ Sokol Lázně Toušeň / režie: Filip Müller
Vstupné: Kč 45,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Divadelní Děčín.

Slovo o souboru:
První ochotnická představení se v Toušeni hrála v letech 1877–79 ve prospěch školní knihovny, stavby kaple a hřbitova. Brzy se hrálo i pro lázeňské pacienty. Na prahu dvacátého století poskytli divadlu oporu dobrovolní hasiči a po první světové válce dokonce vystupovaly dva soubory současně. S místními herci spolupracovali významní profesionální divadelníci své doby: Karel Železný, Richard Branald a Valentin Šindler. Na toušeňská ochotnická provedení svých her Bílá nemoc a R. U. R. se přišel podívat i Karel Čapek. V době první republiky se souběžně rozvíjela tradice loutkového divadla, kterému, stejně jako živým hercům, poskytl nejtrvalejší záštitu Sokol. Politický tlak však divadlo počátkem šedesátých let doslova udusil. Až po dvou desetiletích mohla, zaznít oživující výzva spisovatele Adolfa Branalda, někdejšího zdejšího herce i autora, k obnově ochotnických her. Mnohaletou přestávku pomohli ukončit v roce 1987 nejobětavější z herců Milada Klimentová a Václav Shrbený, poctěný Zlatým odznakem J.K. Tyla. Za jejich vedení hrál soubor mladých především pohádky, již v prosinci 1989 vystoupil v Divadle Jiřího Wolkera v Praze. Od roku 2000 byl soubor čtyřikrát pověřen uspořádáním Národní přehlídky sokolských divadel.
Za nynějšího režijního vedení Mgr. Anny Müllerové se soubor od roku 2002 zaměřuje také na pohybové divadlo, které vede manžel režisérky Ing. Dušan Müller. S pohybovým divadlem se soubor úspěšně zúčastnil renomovaných divadelních přehlídek v Kolíně, v Hradci Králové a v Praze, Hronově, Rakovníku, Padebornu a Lörachu.
V roce 2009 založil Filip Müller nový divadelní soubor NOVÁ GENERACE. Dne 12. prosince 2009 byla v Sokolovně v Lázních Toušeň uvedena premiéra hry Vnitřní démon.

Slovo o hře:
Tato hra je na motivy novely Václava Hraběte Horečka. Vnitřní démon je příběh osmnáctiletého Honzy Kašpara, kterému se za jeden den změní život. Je to hra o lásce, zradě, kariéře, cigaretách, alkoholu a o tom co je člověk schopen udělat proto, aby byl spokojen.
Protože člověk může buď zabojovat proti svému špatnému já a být šťastný, nebo se nechat svést a být spokojený a mezi tím je velký rozdíl. Jedním z účelů této hry je ukázat život -náctiletých jaký je, což může být někdy pohoršující. Je to úvaha nad tím, proč člověk páchá zlo anebo věci, které by jindy neudělal.


Jan Mocek a Jan Hofman: WIR TANZEN KONZENTRIERT!

Sál Sokolovny ve 14.30 a v 19.30 hodin (50´)
Frei Körper Kultur Svitavy / režie: Jan Mocek a Jan Hofman
Vstupné: Kč 40,-

Soubor byl nominován z přehlídky Šrámkův Písek.

Slovo o souboru:
Zdravé jádro souboru tvoří absolventi a studenti LDO ZUŠ Semily. Ve své tvorbě dává soubor přednost službě dramatickému textu před samoúčelnými režijními exhibicemi. Poetiku divadla lze nejlépe charakterizovat slovy: herecké divadlo.

Slovo o hře:
„Nudistická onanie hrající si na jevištní tvar.“ Josef J. Kopecký, ředitel ZŠ
„Nově vzniklý či spíše vznikající soubor fyzického divadla je objevem této sezony. Jeho zatím druhé vystoupení na 49. ročníku festivalu Šrámkův Písek potvrdilo pověst, jež ho předcházela. Syrové představení plné extrémního nasazení, zevnitř „kantorovsky“ řízené Janem Mockem. Dialogy, střety, lety a pády nahých těl, bolest a cit fyzických doteků. Ač se jedná o otevřený, svobodný a proměnlivý tvar, je celý projekt - či spíše inscenační koncept - po formální stránce (filmové projekce, svícení, hudba) dotažený ke kompozičně přesně vystavěnému celku.“ Divadelní noviny.


Doprovodný program v Parku A. Jiráska: 

ROCK FEST 2010

16.00     Svěží zelenina (ska - mainstream)    Náchod
17.15     Los Chuperos    (ska - reggae)       Česká Lípa
18.30     B - side   (post hardcore - alternativa) Náchod
19.45     Coolers    (alternative pop)        H. Králové
21.00     Rádio Jerevan    (hard core)        Potštejn
22.15      Wergluv pjos     (punk)        M. Třebová
23.30     The Spankers     (ska - reggae)    Praha
00.45     Sepultura revival (thrash metal)      Hronov

V parku A. Jiráska se uskuteční prezentační akce s firmou TESCOMA.


Tento text připravil/a: Dita Poláková Zveřejněno: 07. 07. 2010