živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Pátek 30. července

Hlavní program:

M. Schubarth: ...AND THE NAME OF THE STAR IS CHERNOBYL

Sál Josefa Čapka  v 19.30 a ve 21.45 hodin (65´)
Das Dokumentartheater Berlin, Německo / režie: Marina Schubarth
Vstupné: Kč 45,-

Soubor je doporučen německým střediskem AITA/IATA.

Slovo o souboru:
Soubor vznikl v roce 2003 původně pro jednu zamýšlenou humanitární kampaň ve prospěch obětí druhé světové války, pro tzv. OST- dělníky - bývalé otrocké pracovní síly, zavlečené do Německa za nejbrutálnějších podmínek. Protože však publikum nadšeně reagovalo, společnost hrála dále a rozrostla se až na 40 členů pocházejících z více než 15 zemí. Pod vedením Mariny Schubarth byly vytvořeny další hry „Tanečník za ostnatým  drátem“, „...A  jméno té hvězdy je Černobyl“, „Tváře války“, „VERA“ a „Holodomor - neznámý hladomor 1932-1933“.
Das Dokumentartheater Berlin chápe samo sebe jako divadlo zaměřené proti zapomínání a bylo za svoji mimořádnou kombinaci humanitární práce a divadla odměněno řadou cen na festivalech po celém světě - v Německu, Kanadě, Lotyšsku, Francii, Monaku, Rusku, Ukrajině, Slovensku, Arménii, Katalánsku, Bělorusku a České republice, dále nadacemi a ministry kultury Ukrajiny a Ruska.

Slovo o hře:
„… A jméno té hvězdy je Černobyl“ je hra o lásce. Není tedy primárně o černobylské katastrofě z roku 1986, ale spíše o ztrátě člověka, ztrátě toho nejcennějšího, co můžete na světě mít. Hlas říká: „Milovala jsem ho. Tehdy jsem nevěděla, jak hluboce jsem ho milovala…“ Jí je 23, je v šestém měsíci a je vdaná za Vasilije Ignatěnka, hasiče, který spolu se svými pěti kolegy byli první, kteří byli povoláni k jaderné elektrárně v noci na 26. dubna 1986. Když o něm ani v ranních hodinách nemá žádné zprávy, vyráží ho k reaktoru hledat. Po ošumělých omluvách a kondolencích ze strany policie se dozví, že její manžel je spolu s celým svým týmem na cestě do Moskvy... na specializovanou kliniku pro nemoci z ozáření. Tímto dnem se jí mění celý svět, čas pro ni začíná tikat jinou rychlostí. Odjíždí do Moskvy, i přes extrémní potíže získá přístup do nemocnice a od tohoto okamžiku neopustí svého manžela, doprovází jej, svoji jedinou a největší lásku, na jeho strašném sestupu ke smrti. A tak se svým manželem zůstává, dokud není stejně jako jeho kolegové do dvou týdnů mrtev. O pár měsíců později porodí dítě, holčičku. Ta však nežije déle než několik hodin. Pochová tedy dceru u nohou svého manžela: manžela, který se nyní stal sovětským hrdinou - vlastnictvím státu, jak jí je řečeno. Co však stále žije, je její láska, které se za žádných podmínek nemůže vzdát, i když jí stát nemůže vrátit to, co jí bylo ve světě nejdražší: manžela a dceru zabité při katastrofě, jejíž hrůzné následky jsou měřitelné dodnes.


kolektiv souboru, Mňága a Žďorp: LIDÉ JSOU SPOKOJENI

Sál Sokolovny v 19.30 a ve 21.45 hodin (40´)
Soubor Kusy lidí ZUŠ Žerotín Olomouc / režie: Ivana Němečková
Vstupné: Kč 35,-

Soubor byl nominován z přehlídky Wolkrův Prostějov.

Slovo souboru:
Všichni členové souboru Kusy lidí začínali ve velké dramácké skupině o 10-12 lidech, počet byl proměnlivý. Už od začátku (od dětství) pracovali pod vedením Ivany Němečkové. Tato skupina vytvořila několik inscenací, se kterými se účastnila dětských divadelních přehlídek.
Po čase se ale ukázalo, že je čím dál tím složitější pracovat v tak velkém počtu lidí, kdy každý má jiný názor a postoj k utváření divadla a je těžké hledat téma ke zpracování, proto se skupina rozdělila. Z toho vzešly Kusy lidí, které spojovaly stejné tvůrčí tendence jako různé možnosti využití výtvarných prostředků a přechod od činohry k divadlu poezie. Tato skupina funguje 3 roky, stále ve stejném složení.

Slovo o hře:
V jednom městě, pod tíhou betonového nebe, podléhají lidé kruhovým dějům svých vnitřních planet.Doprovodný program:

Alois Jirásek: LUCERNA

Jiráskovo divadlo v 16.30 hodin (125´)
Ochotnický soubor Jiráskova divadla v Hronově
Vstupné: Kč 60,- 58,- 56,-

Slovo o souboru:

Ochotnické divadlo v Náchodě má bohatou tradici. Již v r. 1870 byl ustanoven statutární Spolek divadelních ochotníků, který působil po malých změnách až do zřízení Domu osvěty, později Náchodského kulturního střediska, a stal se jeho stálým divadelním souborem. Jak přicházeli do souboru noví členové, vesměs mladí, měnil se i název souboru. Až v r. 1977 se ustálil nynější název „Náchodská divadelní scéna“. Dnes, na popud města a jeho bývalého kulturního zařízení, je opět statutárním sdružením, tak jako v r. 1870.
Po dobu svého trvání uvedl soubor množství her klasického i populárního repertoáru jak našich, tak i zahraničních autorů, účastnil se také mnoha amatérských divadelních přehlídek a festivalů. Jiráskova Hronova se zúčastnil několikrát, naposledy v r. 1995 se hrou J. K. Tyla Tvrdohlavá žena. Poslední tři desetiletí byla všechna představení realizována pod režijním vedením Ludmily Šmídové. V posledních několika letech zde, jako host, působí také hronovský režisér Miroslav Houštěk.

Slovo o hře:
Již 105 let „LUCERNA“ těší srdce diváků a hlavně dětí a nikdy je nezklamala. Nelze už dnes spočítat tisíce dětských rozzářených očí v přítmí hlediště, které se smály veselým šumařům a vodníkům a bály se o Haničku. Celé generace českých lidí pomohla „Lucerna“ vychovávat v úctě k právu, věrnosti, pravdě a statečnosti. Je tou nejvhodnější hrou pro děti a mládež. Její postavy mluví krásnou českou řečí a proto je i dobrým příkladem českého divadla. „Lucerna“ je i základním kamenem české kultury. Skrze ni vnímáme i svou vlastní českou identitu. V letošním roce, který je hned třikrát jubilejním, jednak si připomínáme 80 let od otevření  budovy Jiráskova divadla, dále 80. ročník festivalu Jiráskův Hronov a v neposlední řadě rovněž 80 let od úmrtí slavného rodáka, nemůže být stylovější oslava, než  provedení Lucerny domácím souborem.

17.00 hodin - park A. Jiráska
PROWIZORIUM - poprocková kapela
V roce 2006 předkapela na turné skupiny Kryštof (Praha)

18.45 hodin - schody JD
SLAVNOSTNÍ VZTYČOVÁNÍ VLAJEK

22.00 hodin - park A. Jiráska
PINK FLOYD Revival - Czech - světelná show, velkoplošná projekce

Tento text připravil/a: Dita Poláková Zveřejněno: 07. 07. 2010