živé vysílání
živé vysílání
ohlásit závaduohlásit závadu počasí webkamera virtuální prohlídky

Neděle 1. srpna

Hlavní program:

 TANEC, TANEC.../ vystoupení souborů scénického tance

Jiráskovo divadlo ve 14.00 a v 17.00 hodin (55´)
ZUŠ Sedlec-Prčice, na hudbu Thomase Newmana, choreografie V. Dědová: OBRAZY
Parau Parau Jablonec nad Nisou, na hudbu B. Smetany Má vlast – Vltava, P. Endlerová a kolektiv souboru: KARLŮV MOST
NOTA ZUŠ B. Smetany Plzeň, na hudbu Eternal seekers a L. Dusilové, choreografie L. Jíšová a
kolektiv souboru: SYNDROM NEKLIDNÝCH NOHOU
Bandance Praha, na hudbu Jáchyma Šolara, choreografie Jan Schmidt a kolektiv souboru: MOL??
Vstupné: Kč 50,- 48,- 46,-

Soubory byly doporučeny z přehlídky Tanec, tanec…, Celostátní přehlídka scénického tance Jablonec nad Nisou 2009

Slovo o souboru ZUŠ Sedlec - Prčice:
Studentky  ZUŠ tentokrát za podpory již odrostlejších studentek. „Sejít se na tréninky je časově čím dál těžší, dokud nás to bude bavit, nevzdáme to!“
… Inspiruje nás pohyb… hudba… emoce (bez určeného pořadí)

Slovo o choreografii Obrazy:
Choreografie OBRAZY vznikala původně z improvizace s našimi oblíbenými látkami. Hledali jsme možnost, jak látku zařadit do pohybu a naopak, jak rozpohybovat látku. Improvizace samotná nám však nestačila, proto každý z pěti obrazů dostal vlastní krátký příběh. Jednotlivé obrazy mohou působit jako jednotlivé články „čehosi“ i jako samostatné celky. Nic není ani dobře ani špatně. Tentokrát jde hlavně o pocit, jaký nám pohyb a hudba dává.

Slovo o souboru Parau Parau Jablonec nad Nisou: 
Jedná se o skupinu dospělých, dost často s duší dítěte, které spojuje láska k pohybu, tvorbě a hlavně vzájemné přátelství. Tančí pro radost, která jim občas chybí a občas jí je zase na rozdávání. Inspirací je pro ně okolní svět a všechno, co naplňuje jejich životy.

Slovo o choreografii Karlův most:
KARLŮV MOST  je  choreografie, v níž s nadsázkou, humorem, ale i pokorou staví soubor vedle sebe každodenní shon valícím se davem bezejmenných osudů a majestátnost trvající celá staletí, okamžik lidského života a monumentalitu jako dílo lidských rukou, přetrvávající věky, okamžik a věčnost…

Slovo o souboru NOTA ZUŠ B. Smetany Plzeň:

Společně kráčíme, tančíme… na sále ZUŠky B. Smetany v Plzni již několik let. „Proces posunu těla, tvorby každého pohybu… je pro nás radostí i jedinečným zážitkem. Říkaná i neříkaná slova… která někdy tančíme ve svém nitru, i s možností prolínání navzájem.“

Slovo o choreografii Syndrom neklidných nohou:
SYNDORM NEKLIDNÝCH NOHOU, SYNDROM NEKLIDNÉ HLAVY -  je tanec, který je inspirován stejnojmennou básní plzeňského básníka Romana Knížete. „Nohy utíkají za štěstím, slunce orámováno záchodovým prkýnem, dvacet Pendereckých zní mi v hlavě…“ Zkoumání, že neklid v sobě skrývá klid a naopak.

Slovo o souboru Bandance Praha:
Bandance je banda lidí, kteří mají nutkání si spolu občas vyvětrat moly z tréninkových hadrů. Motivuje a inspiruje je atmosféra, která v souboru panuje, když tančí, protože je to zábavná forma MOLhybu.

Slovo o choreografii MOL:
MOL (?)
Něco mezi „mokvavý“
(adj. mokvající, vlhnoucí.
Pršelo den druhý –
mokvavým šerem zaklopen byl
i den třetí. V. Mrš.)
a „momak“
(-mka m. chlapec, hoch.
Po večeři pospíšil jeden momak
s ovčím měchem pro vodu. Hol.).


Daniil Charms: JELIZAVETA BAM (malý totalitní melodram)

Jiráskovo divadlo ve 20.00 hodin (65´)
Antonín D.S. - Krvik Totr Praha / režie: Martin J. Švejda
Vstupné: Kč 56,- 54,- 52,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Šrámkův Písek

Pár slov o souboru:
Soubor Krvik Totr zakládají v roce 1992 (v 8. třídě ZŠ) spolužáci Petr Jediný Novotný a Tomáš Kout. Od roku 1998 provozují společná autorská čtení, což je časem přivádí ke scénické formě. Od roku 2002 jsou Krvik Totr divadelním souborem s výhradně vlastním autorským repertoárem. Co do formy, jde pásma skečů, divadelní hry, přirovnávané k parodickým muzikálům a také o písňové večery. Slovy prof. Jana Císaře se jedná o „lyrický kabaret“. V letech 2001-2004 Tomáš Kout studoval na VOŠ Herecké, což znamenalo pro Krvik Totr vznik souboru složeného z herců i neherců. Principem této spolupráce bylo nechat neherce učit se od herců řemeslo a naopak herce od neherců přirozenosti.

Pár slov o hře:
Společný projekt Antonín D.S. a Krvik Totr je jakousi féerií z dávných, předávných totalitních dob. Popisuje příběh mladé zlobivé dívky, která si tak dlouho zahrávala s ohněm, až došla spravedlivého trestu.


Virginia Woolfová: VERTIGO

Sál Josefa Čapka v 16.00 a v 18.30 hodin (35´)
LDO ZUŠ Trutnov / scénář a režie: Dominika Špalková s kolektivem souboru
Vstupné: Kč 35,-

Soubor byl doporučen z přehlídky Wolkerův Prostějov v roce 2009

Slovo o souboru:
Soubor Heidy und Klum / Děvčátka z hor vznikl spontánně po šesti letech přátelství a společného setkávání a práce v rámci literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy v Trutnově a je inspirován žánrem akční lyriky. Soubor fascinuje objevování a následné zahazování jevištní metafory, nacházení a zacházení poezie slov, prostoru a času, stejně jako hledání kompozice a její rozbíjení…Členy souboru kromě toho spojuje neklidný a celkem vášnivý zájem o zkoumání bytí v životě - na jevišti – a ve veřejném prostoru…

Slovo o hře:
Něžně krutá inspirace Virginií Woolfovou pro dvě hrdinky.
Montáž textů na vlně pohybu a příboje snů v šeru pokoje ... 
„Teď přišla ta chvíle. Teď jsme se sešli a seznámili. A teď mluvme. Říkejme si příběhy. Kdo je ten muž?
Ta žena? Všichni jsou tak rychle pryč… Zachyťme je!“  (Virginie Woolfová, Vlny, str. 77)
Představení vzniklo během hovorů s Heidy und Klum v kokpitu starobylého Fiata UNO na trase Hradec Králové  - Trutnov a zpět, nejintenzivněji v lesích u obce Kocbeře, kde se láme podnebí nížiny a drsných hor. Inspirací byly také Deníky Virginie Woolfové a obraz Las Dos Fridas Fridy Kahlo.

Vladimír Fekar: SESTRA

Sál Sokolovny ve 14.00 v 17.00 a ve 21.45 hodin (45´)
Studio Divadla Dagmar a pedagogické školy Karlovy Vary / režie: Hana Franková
Vstupné: Kč 35,-

Soubor byl nominován z přehlídky Mladá scéna Ústí nad Orlicí.

Slovo o souboru:

Soubor je složený hlavně ze studentů středních a vysokých škol. Hlavní dramaturgickou řadu tvoří tituly, které se dotýkají společenských témat a navazují či reflektují osnovy učebních předmětů základních a středních škol, zejména v oblasti společenských věd, literatury a historie.
V posledních letech mělo Studio možnost svou práci realizovat na národních a celostátních přehlídkách a mezinárodních divadelních festivalech – například v Chorvatsku uvedlo hru Koně, v Německu a na Slovensku předvedlo představení  Kdyby bylo nebe. V loňském roce pak úspěšně na Jiráskově Hronově představilo Studio představení Já, Holeden.

Slovo o hře:
Patnáctiletý Sven jednou v šuplíku najde rodný list své mrtvé sestry, o které nevěděl. Brzy nato se mu sestra zjeví. Skrze hledání pravdy o své sestře a její smrti a zároveň skrze snahu o porozumění ztroskotanému vztahu svých rodičů se snaží nalézt vlastní identitu.


Doprovodný program:

Ferko Urbánek: PANI RICHTÁRKA

Jiráskovo divadlo ve 22.00 hodin (80´)
Divadelný súbor Jána Chalupku Mesta Brezno
Úprava a režie - Ján SLÁDEČEK a.h., Scéna a kostýmy - Jaroslav VALEK a.h.
Asistent režie - Július OBERNAUER

Slovo o autorovi hry:
Letos si kulturní veřejnost připomíná 150. výročí narození (31. 7. 1858, Vsetín na Moravě) spisovatele, národního buditele, autora národní lidové tvorby, básní a písní - Ferka Urbánka. Napsal více než 39 divadelních her pro ochotnické soubory, které později hrála i profesionální divadla. Ochotníci z Brezna poprvé uvedli Urbánkovu hru "Za živa v nebi" před 110 lety. Po dobu 85ti let činnosti DSJCH soubor uvedl dalších šestnáct Urbánkových her a spoustu repríz. Tou poslední hrou - "Pani richtárka"  si soubor s úctou připomíná tohoto, tak trochu nedoceněného a přece velmi oblíbeného dramatika.

3.00 hodin - Průvod od školy do parku A. Jiráska
VAVŘINECKÝ DEN
Hotelové školy

18.30 hodin - park A. Jiráska
DECHOVÝ ORCHESTR MLADÝCH ZUŠ Hronov
Dirigent: Miloš Meier

20.30 hodin - park A. Jiráska
STARÉ POVĚSTI ČESKÉ 
- muzikál ZŠ Hronov

22.00 hodin - park A. Jiráska
IMPROVIZAČNÍ ZÁPAS
  - Česká improvizační liga, o.s.
Trocha sportu, ale především divadlo.
Dva týmy se navzájem utkají v improvizacích na divácká témata.

Tento text připravil/a: Dita Poláková Zveřejněno: 07. 07. 2010