Josef Čapek

Josef Čapekmalíř, grafik, spisovatel, dramatik a novinář

* 23.3. 1887 v Hronově          + mezi 5. – 24.4. 1945 v koncentračním táboře Bergen – Belsen

Narodil se v Hronově, dětství však prožil v Malých Svatoňovicích a v Úpici, kde navštěvoval obecnou a měšťanskou školu. V letech 1901 – 1903 absolvoval německou dvouletou odbornou tkalcovskou školu ve Vrchlabí. Rok pracoval jako tkadlec, montér a zámečník v úpické tkalcovně firmy B. Oberländer. V roce 1904 odchází do Prahy studovat na Uměleckoprůmyslové škole. Další zkušenosti získává v roce 1910 na cestách po Francii a Španělsku. Krátce byl členem Skupiny výtvarných umělců, s níž poprvé vystavoval. Za první světové války nebyl odveden pro špatný zrak. S Janem Zrzavým, Václavem Špálou a Rudolfem Kremličkou stál roku 1918 u zrodu skupiny Tvrdošíjných. V letech 1918 – 1920 byl členem redakce Národních listů, potom až do roku 1939 v redakci Lidových novin. Působil jako jevištní výtvarník pražských divadel Národního, Stavovského a Vinohradského. Zabýval se grafickou knižní tvorbou, především obálkami knih. V druhé polovině 30. Let se svou tvorbou zapojil do boje proti fašismu. Po vypuknutí druhé světové války byl gestapem zatčen mezi prvními a vězněn na Pankráci. Později byl vláčen koncentračními tábory Dachau, Buchenwald, Sachsenhausen a od konce února 1945 v Bergen – Belsen. Zde podlehl někdy v polovině dubna epidemii skvrnitého tyfu.

Josef Čapek je právem pokládán za jednoho ze zakladatelů českého moderního postimpresionistického výtvarného umění. Byl nejen malíř, grafik, karikaturista a scénický výtvarník, ale také spisovatel, dramatik, básník a novinář. Z jeho literární tvorby lze připomenout beletristický esej Kulhavý poutník a baladický příběh o vině a trestu Stín kapradiny. Z tvorby pro děti je velmi oblíbené Povídání o pejskovi a kočičce. Společně s bratrem napsal divadelní hry Ze života hmyzu, Adam Stvořitel a prózu Krakonošova zahrada. K dějinám umění přispěl publikacemi Nejskromnější umění a Umění přírodních národů. Posmrtně vyšly jeho Básně z koncentračního tábora a kniha aforismů Psáno do mraků.

Josefu Čapkovi bylo uděleno čestné občanství in memoriam města Hronova 26. 4. 2023.

Tento text připravil/a: Milena Moravcová Zveřejněno: 23. 07. 2007